1800 bratków na rondzie Brzeskiego

Bratki na rondzie Brzeskiego //fot. ZDiZ

W Gdyni trwa pozimowe sprzątanie dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Na brak zajęć nie narzekają też drogowcy, którzy prowadzą intensywne remonty nawierzchni. Nie próżnują również „zielone” służby miasta odpowiedzialne za utrzymanie gdyńskiej zieleni. Początek wiosny to dla nich bardzo pracowity czas. Na małokackim rondzie widać już pierwsze efekty wiosennej metamorfozy.

Nadzór nad zadaniami związanymi z utrzymaniem miejskiej zieleni sprawują inżynierowie z Referatu Zieleni i Estetyzacji Miasta w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Warto podkreślić, że ten właśnie zespół zajmuje się m.in. bieżącą pielęgnacją zieleni przy ulicach, w parkach, skwerach, zieleńcach, placach zabaw i innych obiektach rekreacyjnych o łącznej powierzchni 180 hektarach! I co roku wiosną ten obszar Gdyni poddawany jest wiosennym zabiegom porządkowym i estetyzującym.

– Mieszkańcy Gdyni, a w szczególności właściciele ogródków działkowych czy dumni posiadacze doniczek balkonowych, rozpoczęli już wiosenne porządki i nasadzenia. My również realizujemy podobne działania, ale w o wiele większej, miejskiej skali. Podczas wiosennych porządków zlecamy m.in. prace zielone, usuwamy zimowe osłony zabezpieczające zieleń przed solą drogową. Dbamy też o estetykę miejskich rond i węzłów, gdzie zleciliśmy nasadzenia kilku tysięcy bratków. Jestem przekonany, że ta kwietna metamorfoza przyniesie wiele radości wszystkim mieszkańcom – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W tym tygodniu 1800 sadzonek bratków pojawiło się już na rondzie Brzeskiego w Małym Kacku. Za nasadzenia byli odpowiedzialni pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Ogrodniczych „Malwa” Sp. z o.o., którzy z dużą dbałością obsadzili rabatę ronda.

Kolejne bratki będzie można już wkrótce podziwiać na:
• rabacie, przy skupinach iglaków, przy wejściu od skweru Kościuszki na al. Topolową,
• skwerze Kościuszki przy obelisku „Pamięci pobytu Papieża Jana Pawła II w Gdyni”
• rondzie przy Placu Konstytucji
• Węźle Żołnierzy Wyklętych przy ul. Morskiej/Chylońskiej
oraz przy pomniku „Krzyż” znajdującym się na al. Zwycięstwa na wysokości Kolibek

W ramach kolejnych, wiosennych prac zaplanowano m.in.:
• grabienie oraz renowację trawników
• uporządkowanie i nawiezienie kwietników, rabat, skupin krzewów
• oczyszczenie alejek glino-żwirowych i nawierzchni gruntowych,
• oczyszczenie cieków brukowych.

Bardzo istotnym elementem przygotowań wiosennych jest też bieżąca konserwacja i naprawa elementów małej architektury. – Dbamy o to, aby przygotować małą architekturę miejską do potrzeb mieszkańców. To właśnie w tym czasie odbywa się mycie i malowanie ławek, przysiadaków, siedzisk oraz wymiana uszkodzonych desek w ławkach. To optymalny czas na mycie donic oraz czyszczenie obudów drzew, które po ciężkiej zimie wymagają tego typu konserwacji – tłumaczy inż. Karolina Knapik, z Referatu Zieleni i Estetyzacji Miasta.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu