4 oferty na rozbudowę parku przy ul. Spokojnej

Ławki, stoły, stojaki rowerowe i utwardzane ścieżki zrealizowane w ramach I etapu zagospodarowania parku przy ul. Spokojnej // fot.ZDiZ

Od ubiegłego roku mieszkańcy Małego Kacka mogą korzystać z nowego parku rodzinnego. Jego przestrzeń zachęca do spacerów oraz aktywności sportowych. W tym roku gdyński Zarząd Dróg i Zieleni będzie nadzorował rozbudowę parku o kolejne strefy relaksu i wypoczynku.

Wnioskodawca projektu, pan Wiesław Karpisiak, przygotował plany dalszego zagospodarowania parku. Z sukcesem zdobył głosy mieszkańców w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, dzięki czemu II etap rozbudowy będzie realizowany w tym roku. Przypomnijmy, że w I etapie powstała tam ogólnodostępna strefa wypoczynku z miejscem piknikowym ze stołami i ławkami oraz trasa dla rolkarzy. Zieleń parku została uporządkowana. W II etapie planowane jest przystosowanie fragmentów działki do wypoczynku seniorów, wielopokoleniowej rekreacji, ale też wygrodzenie i zagospodarowanie specjalnej przestrzeni zabaw dla czworonogów.

– Przystępujemy do realizacji kolejnej, dzielnicowej inwestycji. W ramach środków z Budżetu Obywatelskiego w parku przy ul. Spokojnej powstaną nowocześnie zaprojektowane strefy aktywności i integracji. Zielona przestrzeń parku zyska małą architekturę, infrastrukturę sportową, a utwardzane ścieżki mineralne będą zachęcały osoby z niepełnosprawnościami oraz opiekunów z wózkami do odwiedzania tego miejsca. Krótko mówiąc będzie to park dla każdego – zaznacza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Na wykonanie tej inwestycji przeznaczono kwotę w wysokości 343 107,61 zł. Swoje oferty złożyły:

– Laro s.c. ze Strzebielina – 368 767,21 zł

– Green Poland z Gniewowa – 346 860,000 zł

– Union Invest z Lipusza – 500 059,67 zł

– FB- Jelcz z Chwaszczyna – 474 773,09 zł

Dwie wyceny nieznacznie przewyższają założony budżet, ale trwa weryfikacja wszystkich ofert.

Projekt rozbudowy jest już gotowy i zakłada realizację nowych stref. Pierwsza  z nich obejmuje budowę wybiegu dla psów. Będzie to teren ogrodzony z dwiema furtkami, gwarantującymi dojście do niego z różnych stron. Bezpieczne ogrodzenie wybiegu umożliwi spuszczenie ze smyczy swojego pupila, a nawet wspólną zabawę, bo pojawią się tam słupki slalomowe. Na obrzeżach wybiegu nie zabraknie ławek z oparciami i podłokietnikami, kosza na odpady i stojaka rowerowego.

Druga nowo zaprojektowana strefa będzie przystosowana do potrzeb seniorów. W tej strefie zostanie zamontowana specjalna infrastruktura dla seniorów czy osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Będą to specjalnie podwyższone ławki z podłokietnikami i podpórkami na stopy. Kolejnym takim elementem będzie betonowy stół do gier w szachy / warcaby w wersji integracyjnej z 3 siedziskami z oparciem. Czwarty bok stołu będzie umożliwiał grę osobie poruszającej się na wózku. W tej przestrzeni zostaną zainstalowane również drewniane leżaki i urządzenia do ćwiczeń z bieżnią mechaniczną.

Na terenie parku zostaną też zamontowane dodatkowe urządzenia tj. kosz do gry w streetball, stół do gry w piłkarzyki, stół do gry w tenisa stołowego oraz dwa urządzenia typu street workout.

Ukształtowanie terenu u możliwi też zamontowanie specjalnego drewnianego podestu, który będzie pełnił funkcję sceny plenerowej. Dojście do podestu zagwarantują utwardzane ścieżki. Wokół sceny będą ustawione ławki łukowe oraz klasyczne ławki z oparciami i podłokietnikami. Będą też specjalnie utwardzone place, gdzie z łatwością będzie można postawić np. wózek dziecięcy.

Na uporządkowanej przestrzeni zielonej parku pojawią się specjalne słupy służące do rozwieszania własnych hamaków. Ucieszy to z pewnością fanów leniuchowania.

Park  i jego funkcjonalności będzie doskonałą odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności. Specjalnie zaprojektowane strefy zagwarantują bezpieczny relaks seniorom, młodzieży i rodzinom z dziećmi. Właściciele psów skorzystają z ogrodzonego wybiegu dla swoich pupili. Dodatkowym atutem tej przestrzeni będzie plenerowa scena. Jestem przekonany, że tak zaprojektowany park szybko zyska sympatię mieszkańców Małego Kacka – podkreśla Sebastian Jędrzejewski, radny Gdyni.

Projektanci z firmy Arqiteka przewidzieli minimalną, niezbędną ingerencję w istniejącą zieleń. Ciągi piesze oraz elementy zagospodarowania zaprojektowano się w taki sposób, aby maksymalnie omijać istniejący drzewostan. W ramach przystosowania parku do potrzeb mieszkańców teren ma być  oczyszczony z samosiewek oraz krzewów kłujących.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: