Akcja Zima w liczbach

Pługo-posypywarki na gdyńskich drogach // fot.gdynia.pl

Ostatni weekend ferii zimowych spełnił dziecięce oczekiwania. Gdyńskie górki przeżywały istne oblężenie. Jednak zimowa aura mocno dała się we znaki trójmiejskim kierowcom. Opady śniegu utrudniały działania ekipom odśnieżającym, które nieustannie prowadziły akcję na gdyńskich drogach, ulicach i chodnikach.

– To był bardzo intensywny weekend zarówno dla miejskich służb utrzymaniowych, jak i naszych podwykonawców. Tylko miejskie pługo-posypywarki przejechały łącznie prawie 6 tysięcy kilometrów! Pracowaliśmy pełną parą, aby zapewnić przejezdność na gdyńskich drogach. Sytuacja jest opanowana, ale oczywiście nadal prowadzimy akcję odśnieżania. Jednocześnie apelujemy o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków panujących na jezdni – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Pługo-posypywarka LIZUD / fot. ZDiZ

Od piątku 15 stycznia do niedzieli 18 stycznia tylko z gdyńskiej bazy LIZUD wyjechało 400 ton soli drogowej oraz 100 m3 solanki. Została ona zużyta do posypywania jezdni głównego układu drogowego, który obejmuje 13 tras. Kolejne transporty soli, łącznie 750 ton, zostaną dostarczone jeszcze na początku tego tygodnia.

Podczas weekendu zostało zmobilizowanych do pracy 44 kierowców pojazdów specjalnych LIZUD. Pracowali oni zmianowo 24 godziny na dobę. Dodatkowo akcję prowadzili też kierowcy i pracownicy firm zewnętrznych. Było ich łącznie 112 osób. Podczas weekendowych działań wykorzystano ponad 70 pojazdów. Pługo-posypywarki, traktory oraz samochody dostawcze zadbały o przejezdność m.in. dróg, osiedlowych ulic, chodników, schodów, tuneli i tras rowerowych.

 – Mijający weekend był dla nas bardzo wymagający. Równocześnie prowadziliśmy akcję na górnych i dolnych tarasach Gdyni. Na mieście było obecnych kilkadziesiąt pojazdów i ponad 150 pracowników, którzy zabezpieczali drogi, ulice i ciągi piesze. Nie zwalniamy tempa, zamówiliśmy kolejne transporty soli i uważnie śledzimy alerty pogodowe – relacjonuje Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.

Warto podkreślić, że służby miejskie reagowały na interwencje mieszkańców. Łącznie udało się rozwiązać kilkanaście zgłoszeń dotyczących m.in. problemów z przejezdnością drogi.

Przypominamy, że każdy mieszkaniec może zgłosić np. zagrożenie występujące na drogach lub utrudnieniach w komunikacji. Od poniedziałku do piątku, w sezonie zimowym tj. od 1 listopada do 30 kwietnia, w godzinach: 7:30 – 15:30 zgłoszenia przyjmuje Referat Planowania i Standaryzacji LIZUD  tel. 725 269 686 . Z kolei całodobowo zgłoszenia przyjmuje dyżurny Straży Miejskiej pod nr. tel. 986.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu