TRISTAR nagrodzony za innowacyjność
Dodaj Serwis do UlubionychUstaw jako stronę startową

Menu witryny

Polecane strony

Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania

Portal TRISTAR
gdynia_mobilna

Biuletyn Informacji Publicznej ZDiZ w Gdyni

elektroniczna platforma usług administracji publicznej

um_logo

Serwis internetowy Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Gdyni

Projekty unijne

Pieszy Autobus

civitas_logo

ENTER.HUB

konkurs2015rower

Flow_logo

FT_RGB

Miasto Gdynia zostało laureatem „Nagrody Innowacyjności w Transporcie 2012" za projekt „Wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem TRISTAR w Gdańsku, Gdyni i.Sopocie". Otrzymało Srebrną Statuetkę w kategorii „Technika i technologia". Nadzór nad funkcjonowaniem systemu w Gdyni będzie sprawować Zarząd Dróg i Zieleni.

Nagroda przyznawana jest za najciekawsze innowacyjne projekty i rozwiązania transportowe. Jej.organizatorem jest Fundacja Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych CATI i Centrum Innowacji Transportowych.

Kapituła nagrody, którą tworzą przedstawiciele sektora publicznego i prywatnego, naukowcy oraz znani eksperci w dziedzinie transportu i logistyki, oceniała m.in.: innowacyjność projektu, jego wpływ na rozwój systemu transportowego, efektywność finansową, ekonomiczną, środowiskową.

TRISTAR

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem TRISTAR to największy, koordynowany przez Gdynię, partnerski projekt o charakterze metropolitalnym, realizowany przez Gdynię, Gdańsk i.Sopot. Dofinansuje go Unia Europejska. System ma usprawnić poruszanie się po aglomeracji. Umowa na jego realizację została podpisana w lutym 2012 r. Prace mają zakończyć się do końca 2013 r., a.ostateczny odbiór planowany jest na połowę 2014 r.

TRISTAR swoim zasięgiem obejmie 141 skrzyżowań. Sytuację na drogach obserwować będzie 108 kamer. Światła będą sterowane tak, by kierowcy jak najszybciej opuszczali skrzyżowania. Obecnie powstają dwa Centra Zarządzania i Sterowania Ruchem zlokalizowane w Gdańsku i Gdyni, przy budowie których trwają ostatnie prace wykończeniowe. Na początku roku 2013 system zacznie działać, do systemu zostaną włączone pierwsze skrzyżowania tj. 10 w Gdańsku i 16 w Gdyni.

Wartość inwestycji to 133 762 500 zł brutto, w podziale na poszczególne miasta: Gdynia - 57 833 992,82 zł brutto, dla obszaru Sopot - 6 745 254,20 zł brutto, Gdańsk - 69 183 252,98 zł brutto. Unijna dotacja pokryje 85% kosztów kwalifikowalnych realizacji tej inwestycji. Gdańsk, Sopot i Gdynia otrzymają dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

<- Powrót