Będzie park przy ulicy Spokojnej

Mieszkańcy i radni dzielnicy Mały Kack podczas sprzątania terenu przyszłego parku/ fot. Wiesław Karpisiak

Już niebawem w Małym Kacku wyrośnie nowa, rekreacyjna przestrzeń. Przy ulicy Spokojnej powstanie park dedykowany starszym i młodszym mieszkańcom dzielnicy oraz ich czworonożnym pupilom. To kolejna inicjatywa w ramach Budżetu Obywatelskiego, w ramach której gdynianie zyskają nowoczesne i przyjazne miejsce wypoczynku.

Budżet Obywatelski stwarza mieszkańcom dogodne warunki do realizacji ich dzielnicowych projektów, które pozytywnie zmieniają tkankę miejską. Dzięki takiemu zaangażowaniu gdyńskie dzielnice zyskują m.in. fantastyczne tereny rekreacji, gdzie każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie. Dlatego też zachęcamy do aktywnego udziału nie tylko w głosowaniu, ale i zgłaszaniu obywatelskich projektów. Do 24 lutego każdy gdynianin może zgłosić swój pomysł do nowej edycji Budżetu Obywatelskiego. To szansa na pozytywne zmiany naszego dzielnicowego otoczenia. Naprawdę warto!– przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Mieszkańcy Małego Kacka oraz radni dzielnicowi podczas sprzątania terenu, na którym ma powstać park rodzinny/ fot. Wiesław KarpisiakDoskonałym przykładem mieszkańca, który dzięki Budżetowi Obywatelskiemu zmienia swoje najbliższe otoczenie jest Wiesław Karpisiak. Jeszcze w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018 konsekwentnie zabiegał o głosy sąsiadów i mieszkańców swojej dzielnicy, w efekcie czego projekt stworzenia przestrzeni parkowej przy ulicy Spokojnej trafił do realizacji.

Przez kilka lat wraz z żoną, poszukiwaliśmy w górnej części Małego Kacka, terenu należącego do miasta nadającego się na miejsce rekreacji i sportu, których w tym rejonie brakuje. Teren po byłych ogródkach, mimo zaniedbania i zakrzaczenia, okazał się idealny na ten cel. Wygrane BO 2018 i „+1” BO 2019 objęły teren ok. 15.000 m2,  a uzyskane pieniądze dają szansę na realizację spójnej koncepcji Parku, między innymi z wybiegiem dla psów – wyjaśnia Wiesław Karpisiak, autor tego projektu oraz radny dzielnicy Mały Kack.

We współpracy z wnioskodawcą gdyński Zarząd Dróg i Zieleni przygotował już dokumentację projektową i ogłosił przetarg nieograniczony na wykonawcę I etapu robót. W ramach tej fazy prac wykonawca ma przede wszystkim zadbać o zagospodarowanie wyznaczonej części terenu poprzez stworzenie specjalnie dedykowanych stref. W strefie piknikowej, umiejscowionej na mineralnej nawierzchni, znajdą się wygodne stoły piknikowe z ławami, w tym jeden ze stołów będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. W strefie sportowej amatorzy rolek będą mogli aktywnie korzystać z prawie 150-metrowej ścieżki wykonanej z nawierzchni mineralno-żywicznej. Będzie one też doskonałym torem jazdy dla małych użytkowników np. hulajnóg. W pierwszym etapie wykonawca będzie również zobowiązany do zamontowania ławek z oparciami i podłokietnikami, popularnej ławki młodzieżowej oraz stojaków rowerowych. Zgodnie z przedmiotem zamówienia istniejące gruntowe ciągi piesze mają zostać wyrównane i oczyszczone.

Park rodzinny w tym miejscu to wspaniały pomysł. Ze względu na swoje położenie, niemalże na granicy Małego Kacka i Kolibek, będzie służył nie tylko mieszkańcom dzielnicy, ale wszystkim gdynianom.  Wnioskodawcy są bardzo zaangażowani w ten projekt. Organizują między innymi akcje sprzątania tego terenu oraz zarażają wszystkich dookoła piękną ideą tego miejsca. Dzięki tej ciężkiej pracy powstanie w naszym mieście kilkuhektarowy park, gdzie znajdą się ścieżki rekreacyjne, wybieg dla psów, ścieżka dla rolkarzy, miejsce rekreacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych – mówi Sebastian Jędrzejewski, radny miasta Gdyni.

Realizacja kolejnych etapów budowy parku będzie w dużej mierze uzależniona od środków budżetowych miasta oraz możliwościach finansowych Rady Dzielnicy. Projekt zakłada, że przestrzeń parkowa będzie posiadała także specjalną strefę dla psów oraz strefę workout. Pomysłodawca projektu nie traci jednak werwy i wiary w powodzenie swojego projektu – W obecnej kadencji wraz z żoną, zostaliśmy radnymi dzielnicy Mały Kack, a dzięki poparciu większości Rady, uzyskaliśmy dodatkowe środki z funduszu Rady (ławki) i funduszu inwestycyjnego Dzielnicy. Mamy nadzieję, że zgłaszany do BO 2020 – III etap Parku przy Spokojnej także wygra – dodaje radny Karpisiak.

Więcej o tegorocznych zasadach Budżetu Obywatelskiego tu: https://bo.gdynia.pl/

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu