Będzie przyjaźnie i zielono na Dantyszka

Tablica z nazwą ulicy Dantyszka

Dobre wieści dla mieszkańców Leszczynek. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni odebrał dokumentację projektową dotyczącą utworzenia parku o powierzchni ok. 4700 metrów kwadratowych! Teren znajduje się pomiędzy Estakadą Kwiatkowskiego, a wieżowcami przy ul. Dantyszka 2, 4 i 8. To kolejny projekt z Budżetu Obywatelskiego 2018.

– To cenna inicjatywa mieszkańców Gdyni, która buduje zieloną i ekologiczną markę naszego miasta. Projekt parku w tej lokalizacji nie tylko wygłuszy odgłosy ruchu samochodowego z pobliskiej Estakady, ale też poprawi walory estetyczne tej przestrzeni – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Pierwotny projekt parku zakładał nie tylko uporządkowanie terenu, ale też nowe nasadzenia oraz instalację małej architektury. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni, który odpowiada za realizację tej inwestycji, spotkał się z wnioskodawczynią, ogrodnikiem miasta oraz przedstawicielami Rady Dzielnicy Leszczyki, a następnie zweryfikowano projekt.

Aktualny wygląd terenu przy ulicy Dantyszka

Po dokładnej inwentaryzacji terenu i zieleni okazało się, że na miejscu znajdują się zabetonowane pozostałości po starych garażach i wcześniejszych pracach budowlanych. Uporządkowania wymaga też istniejąca zieleń. Te dwa istotne zadania zostały uwzględnione w docelowym projekcie parku.

– Aby zrealizować założenia skorygowanego projektu, najpierw należy uporządkować ten teren i gruntownie przygotować go pod planowane nasadzenia i prace budowlane. To wymaga czasu i odpowiednich pozwoleń – tłumaczy Hanna Wyszyńska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

W ramach złożonej dokumentacji projektowej planowane są:

  • budowa nowych ścieżek
  • sadzenie krzewów żywopłotowych oraz drzew
  • zakup i sadzenie bylin oraz roślin cebulowych
  • założenie i renowacja trawnika
  • zakup i montaż ławek
  • zakup i montaż koszy na śmieci
  • zakup i montaż słupków ograniczających wjazd na teren parku

– Zdaję sobie sprawę, że z uwagi na szeroki zakres prac, wielkość terenu oraz dostępną pulę pieniędzy docelowe zagospodarowanie parku trzeba będzie podzielić na etapy. Jednak dla mieszkańców ul. Dantyszka priorytetem jest uporządkowanie tego terenu, aby był miejscem przyjaznym i dostępnym. Dzięki temu będą mogli z przyjemnością z niego korzystać – mówi Izabela Nieżorawska, pomysłodawczyni projektu parku, który zwyciężył w głosowaniu gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2018.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu