Bezpieczne inwestycje przy szkołach

Żółte barierki, znak pionowy "Agatka", wyniesione przejście dla pieszych przy szkole na Dąbrowie // fot. ZDiZ

1 września uczniowie i przedszkolaki oficjalnie rozpoczną nowy rok szkolny. Większość starszych dzieci będzie samodzielnie pokonywać codzienną drogę do szkoły. Specjalna grupa ds. bezpieczeństwa uczniów we współpracy z dyrekcją szkół zadbała, aby szkolne trasy na Dąbrowie i Karwinach gwarantowały bezpieczniejsze warunki komunikacji. W tym celu wprowadzono elementy uspokajające ruch kołowy w obrębie wybranych szkół i przedszkoli.

– Mamy 3 nowe organizacje ruchu w okolicach placówek edukacyjnych na Dąbrowie i Karwinach. Są to m.in. strefa tempo 30, wyniesione przejścia dla pieszych czy separatory parkingowe. Mają one wyeliminować złe nawyki kierowców, którzy powinni zachować szczególną ostrożność  na osiedlowych ulicach w okolicach szkół. Liczymy, że tego typu „bezpieczne” inwestycje przekonają rodziców, aby dzieci mogły samodzielnie i bezpiecznie dojść lub dojechać rowerem do szkoły – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Efekty współpracy specgrupy i dyrekcji placówek oświatowych można zobaczyć w okolicy Przedszkola nr 44 przy ul. Korzennej, Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 przy ul. Wiczlińskiej oraz Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 przy ul. Chwaszczyńskiej. Zostały tam wprowadzone m.in. nowe oznakowanie pionowe i poziome, wyniesione przejścia dla pieszych czy urządzenia bezpieczeństwa ruchu w postaci barierek, separatorów i słupków. Wszystkie te elementy mają za zadanie uporządkować parkowanie, umożliwić bezkolizyjny ruch pieszych i zredukować prędkość pojazdów przejeżdżających w pobliżu szkół i przedszkoli.

 – Jest to dla nas niezwykle istotne, że taka inwestycja powstała. Mamy też nadzieję, że w związku z tym część rodziców zrezygnuje z dowożenia dzieci samochodami, podwożenia pod szkołę czy przedszkole, a wybierze środek najbardziej ekologiczny, czyli przyjdą po prostu pieszo – mówi Renata Pawlak, dyrektor Zespołu Wczesnej Edukacji nr 1.

Drogowcy z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni optymalnie wykorzystali przerwę wakacyjną, aby zgodnie z nowymi organizacjami ruchu, przeprowadzić zaplanowane modernizacje.

– Wszystkie trzy inwestycje były prowadzone równolegle. Główne prace drogowe realizowaliśmy na przełomie lipca i sierpnia. Wtedy zostały wykonane m.in. wyniesione przejścia dla pieszych i montaże elementów prefabrykowanych, które zwężają jezdnię wykluczając parkowanie ograniczające widoczność – tłumaczy Ewa Muszyńska, kierownik Referat Utrzymania Dróg i Obiektów Inżynierskich w gdyńskim ZDiZ.

Oto zmiany, jakie zostały wprowadzone w ramach stałych organizacji ruchu:

Przy Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 przy ul. Wiczlińskiej powstały:
– wyniesione nowe przejście dla pieszych bezpośrednio przy wyjściu ze szkoły
– dwa wyniesione przejścia dla pieszych po obydwu stronach szkoły
– znaki pionowe: „przejście dla pieszych i „uwaga dzieci”
– bariera wygradzająca
– słupki blokujące
Na górnym zdj. prace drogowe, barierki. Na dolnym zdj. wynesione przejście dla pieszych, drzewo // fot. ZDiZ

Przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 4 przy ul. Chwaszczyńskiej zrealizowano:
– znaki pionowe: „ustąp pierwszeństwa”, „strefa ograniczonej prędkości do 30km/h”
– 2 oznakowane wyniesione przejścia dla pieszych (jedno o szerokości 4 metrów, drugie o szerokości 2,5 metra)
– wymalowany na jezdni znak „strefa tempo 30 km/h”
– ok. 20 słupków blokujących
– bariera łańcuchowa
– 18 separatorów parkingowych

Na zdj. po lewej stronie znak ostrzegawczy, barierki, na zdj. po prawej znak poziomu z liczbą 30, wyniesione przejście dla pieszych, znak pionowy inf. o przejściu dla pieszych // fot. ZDiZ

W okolicy Przedszkola nr 44 przy ulicy Korzennej funkcjonuje:
– wyniesione przejście dla pieszych o szerokości 4 metrów
– linia ciągła podwójna
– powierzchnia wyłączona z ruchu
– kilkadziesiąt sztuk elementów prefabrykowanych, które zwężą jezdnię, aby wykluczyć parkowanie ograniczające widoczność
– ok. 20 słupków elastycznych
Na dzj. po lewej prace drogowe na jezdni, słupki ostrzegawcze. Na zdj. po prawej wyniesione prezjście dla pieszych, pomarańczowe słupki z taśmą odblaskową // fot. ZDiZ

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu