Bezpieczniej na przyszkolnych zebrach

Zmodernizowane przejścia dla pieszych przy szkołach i słupki w rejonie skrzyżowania // fot. ZDiZ

Gdynia konsekwentnie prowadzi działania zwiększające bezpieczeństwo ruchu przy szkołach i przedszkolach. W rejonie placówek edukacyjnych realizowane są tzw. bezpieczne i piesze inwestycje w postaci wyniesionych „zebr”, wyświetlaczy prędkości czy charakterystycznych ostrzegawczych znaków drogowych – „Agatek”. Kolejne tego typu udogodnienia można już zobaczyć na Działkach Leśnych.

W ramach projektu Budżetu Obywatelskiego, autorstwa Macieja Zielonki, przy ulicach Tatrzańskiej i Wolności powstały wyniesione przejścia dla pieszych z dodatkową infrastrukturą odwodnieniową i oświetleniową. Z kolei w rejonie skrzyżowania ulic Nowogrodzka – Pomorska zamontowano słupki wygradzające.

W ubiegłym roku wprowadziliśmy nowe organizacje ruchu oraz Strefę Tempo 30 w drodze do szkół na Wzgórzu św. Maksymiliana i Redłowie. Teraz przyszkolne rejony na Działkach Leśnych wzbogaciły się o wyniesione przejścia dla pieszych. Każde z nich ma dodatkowe odwodnienie i energooszczędne latarnie z oprawami LED. Dzięki temu piesza droga do szkoły zyskała dodatkowe zabezpieczenie. W ramach tej inwestycji zadbaliśmy też o bezpieczniejszy przejazd w rejonie skrzyżowania ul. Pomorskiej i Nowogrodzkiej – wylicza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zgodnie z projektem, przygotowanym przez firmę Komunika Łukasz Szaduro:

– na ul. Wolności, przy dawnym Gimnazjum nr 2, powstało wyniesione przejście dla pieszych wraz z oświetleniem i elementami kanalizacji deszczowej, która prawidłowo odwadnia jego rejon. Do przejścia prowadzą fakturowane płyty chodnikowe, które ułatwiają komunikację osobom niewidomym i niedowidzącym.

– na ul. Tatrzańskiej, przy Szkole Podstawowej 26 powstało wyniesione przejście dla pieszych wraz z oświetleniem i elementami kanalizacji deszczowej. W rejonie przejścia zainstalowane są fakturowane płyty chodnikowe, które ułatwiają komunikację osobom niewidomym i niedowidzącym.

– w rejonie skrzyżowania ul. Pomorskiej i Nowogrodzkiej ustawiono słupki, które skutecznie zniechęcają kierowców do parkowania na terenie zieleńców i chodników. Poprawią one widoczność w rejonie całego skrzyżowania.

To niezwykle istotna inwestycja adresowana do najmłodszych gdynian. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 będą mogli bezpieczniej poruszać się w obrębie przyszkolnych ulic. To świetnie, że oddanie inwestycji zbiegło się z powrotem najmłodszych klas do szkoły. Warto też dodać, że beneficjentami tych rozwiązań będzie także młodzież II L.O. przy ulicy Wolności, która właśnie tędy wraca ze szkolnych zajęć. Dodatkowe doświetlenie przejść zapewni wszystkim bezpieczniejszą komunikację podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

– Poprawa bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w naszej dzielnicy, przede wszystkim przed szkołami, to jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców (..) Cieszymy się, że tematy ważne dla poprawy jakości życia na Działkach Leśnych, przy współpracy Rady, instytucji miejskich i samych mieszkańców są realizowane – wskazuje Wojciech Jankowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Działki Leśne.

Całkowity budżet tego zadania z BO to2 25 659 złotych. Zawiera on koszt przygotowania dokumentacji projektowej i przeprowadzenia robót budowlanych.

Nadzór nad inwestycją sprawował gdyński Zarząd Dróg i Zieleni.

 

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu