Budowa węzła Karwiny – zmiany w organizacji ruchu na ul. Wielkopolskiej

Budowa węzła Karwiny – zmiany w organizacji ruchu na ul. Wielkopolskiej

W związku z kolejnym etapem prac drogowych związanych z budową węzła Karwiny, od piątku na ul. Wielkopolskiej w Gdyni (w rejonie skrzyżowania z ul. Parkową i Racławicką) obowiązują zmiany w organizacji ruchu.

Zmiany są związane z wykonywaniem robót drogowych: realizacją kolejnych jezdni oraz przebudową geometrii skrzyżowania ul. Racławickiej i ul. Parkowej. Wykonawca przyspiesza roboty drogowe na wniosek miasta.

  • W piątek 26.05.2023 r. (piątek) w godzinach porannych wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchuw ciągu ul. Wielkopolskiej w obrębie skrzyżowania z ul. Parkową w Gdyni, polegająca na całkowitym zamknięciu środka ul. Wielkopolskiej. Ruch w stronę Centrum odbywa się jednym (skrajnym lewym) pasem ruchu, a ruch na łącznicę (dojazd do stacji Orlen, ul. Spokojnej, dealera Fiat i ul. Parkowej) odbywa się jednym (skrajnym prawym) pasem ruchu. Te zmiany będą obowiązywać przez około 3 tygodnie.
  • Również w piątek, w godzinach okołopołudniowych wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu w ciągu ul. Wielkopolskiej od skrzyżowania z ul. Racławicką (kier. Obwodnica) w Gdyni, polegającą na całkowitym zamknięciu prawego pasa ul. Wielkopolskiej. Ruch w stronę Obwodnicy odbywać się będzie jednym (skrajnym lewym) pasem ruchu. Wjazd na stację AMIC oraz dojazd do osiedla AZYMUT odbywać się będzie poprzez wybudowaną łącznicę od strony ul. Racławickiej. Powyższa tymczasowa organizacja ruchu obowiązywać będzie ok 4 tygodni.

projekt tymczasowej organizacji ruchu

projekt tymczasowej organizacji ruchu

Zaawansowanie prac

Prace wykonywane są w ramach inwestycji „Utworzenie węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej – Gdynia Karwiny” – faza 1. Stan zaawansowania prac to około 64 procent. Zakres realizowanych robót w ramach zadania obejmuje obszar ulicy Chwaszczyńskiej i Wielkopolskiej od ulicy Górniczej do ul. Parkowej i Racławickiej  oraz ulicę Strzelców wraz z pętlą autobusową. W ostatnim czasie, na ul. Chwaszczyńskiej i Wielkopolskiej kontynuowane były prace obejmujące przebudowę kolidujących sieci z projektowanym układem drogowym. Rozpoczęto również przebudowę układu drogowego w obrębie skrzyżowań. Wykonano skrzyżowanie wraz z warstwą bitumiczną wiążącą na skrzyżowaniu ulic: Chwaszczyńska – Górnicza, Chwaszczyńska – Brzechwy, Chwaszczyńska – Gryfa Pomorskiego oraz wzdłuż ulicy Chwaszczyńskiej na odcinku Małe Karwiny – Zapolskiej i w obrębie ulicy Parkowej. Obecnie realizowane są kolejne skrzyżowania i odcinki, kontynuowane są również prace związane z budową chodników i ścieżek rowerowych w zakresie całego zadania. Po usunięciu kolizji przez ENERGA SA, kontynuowane są roboty w zakresie układu drogowego na ul. Strzelców. Na bieżąco, opracowywane i wprowadzane są  projekty tymczasowych organizacji ruchu oraz wykonywane są prace przygotowawcze dla kolejnych odcinków. Aktualnie najbardziej zaawansowane są roboty drogowe na ulicy Strzelców.

Zakres inwestycji

Przypomnijmy, że cała inwestycja obejmuje przebudowę skrzyżowań, wraz z udogodnieniami dla rowerzystów i pieszych. W sąsiedztwie PKM Gdynia Karwiny powstanie jednopoziomowy parking typu Park&Ride, który zapewni miejsce 140 samochodom i motocyklom (w tym 20 osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich). Bike&Ride pomieści zaś co najmniej 50 rowerów, a 600 m dróg dla jednośladów pomoże swobodnie dotrzeć do i z węzła. Strefa Kiss&Ride pozwoli z kolei na krótki postój trzem pojazdom. Nowoczesna infrastruktura dla autobusów i trolejbusów, do której prowadzić będzie blisko 3 km buspasów, umożliwi sprawne skomunikowanie środków transportu zbiorowego. W ramach inwestycji nie zabraknie energooszczędnego oświetlenia i zieleni: 35 800 metrów kwadratowych trawników, 140 nowych drzew oraz krzewów i kwiatów.

Koszt inwestycji to 101 701 906, 61 zł brutto. Zadanie realizowane jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: