Cisowa. Będzie aktywne przejście dla pieszych

Przejście dla pieszych na ul. Morskiej // fot. ZDiZ

Szykuje się kolejna „piesza” inwestycja z Budżetu Obywatelskiego. W Cisowej, na wysokości ulicy Morskiej 525, powstanie tzw. aktywne przejście dla pieszych. Jego beneficjentami mają być przede wszystkim mieszkańcy dzielnicy. Przejście będzie zrealizowane w formule „zaprojektuj – wybuduj”.

Przypomnijmy, że aktywne przejście dla pieszych pozwala poprawić bezpieczeństwo, tam gdzie montaż typowej sygnalizacji świetlnej nie jest uzasadniony. Tego typu rozwiązania, w ramach Budżetu Obywatelskiego, pojawią się na „zebrach” w czterech lokalizacjach na Oksywiu. Z kolei o aktywną „zebrę” w Cisowej wnioskował pan Paweł Korycki, który złożył wniosek do Budżetu Obywatelskiego 2019.

– Poprawa bezpieczeństwa pieszych to ważny element naszych miejskich działań. Cieszę się, że również mieszkańcy dostrzegają potrzebę wprowadzania tzw. inteligentnych rozwiązań w obrębie „zebr” i wykorzystują do tego potencjał Budżetu Obywatelskiego. Wyposażone w system detekcji i profesjonalnie doświetlone przejście z pewnością podniesie komfort i bezpieczeństwo pieszych w tej ruchliwej lokalizacji. Planujemy oddać je do użytkowania pod koniec tego roku – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Jak funkcjonuje aktywne przejście dla pieszych?

System ma zapewniać jednoznaczną detekcję osoby znajdującej się przed przejściem dla pieszych. Po „wykryciu” pieszego włącza się system zsynchronizowanych świateł oznakowania poziomego i pionowego. Po opuszczeniu przejścia przez pieszego, światła wyłączają się, a system zostaje wprowadzony w stan czuwania. – Ponadto system detekcji nie może być wrażliwy na takie obiekty jak poruszające się gałęzie, liście. Nie może też reagować na pieszych poruszających się poza strefą detekcji. Jego czujniki muszą być odporne na warunki atmosferyczne, aby zapewnić mu sprawne działanie bez względu na opady czy niski temperatury – tłumaczy inż. Tomasz Marcinkowski, który nadzoruje to zadanie z ramienia gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

– Każde przejście wyposażone w „aktywne” elementy detekcji bezwzględnie podnosi standardy  komunikacji pieszej i kołowej. Zyskują na tym zarówno piesi uczestnicy ruchu, jak i kierowcy. Wyposażenie w system detekcji tego konkretnego przejścia dla pieszych na ulicy Morskiej z pewnością podniesie bezpieczeństwo pieszych mieszkańców. Ale będzie ono również ważne dla kierowców, bo energooszczędnie doświetlona „zebra” bezwzględnie poprawi widoczność i zobliguje ich do „ściągnięcia” nogi z gazu – mówi prof. Marcin Wołek, radny miasta Gdyni.

Do 3 lipca br. do godz. 11:00 można składać oferty. Szczegóły tu:

https://bip.um.gdynia.pl/zamowienia-publiczne-powyzej-30-000-euro,7586/sporzadzenie-dokumentacji-projektowej-i-wykonanie-robot-budowlanych-dotyczacych-budowy-aktywnego-przejscia-dla-pieszych-przez-ul-morska-w-gdyni,553357

Na realizację tego przedsięwzięcia zaplanowano budżet w wysokości 52 000 złotych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu