Cisowa. „Inteligentne” przejście dla pieszych

Aktywne przejście dla pieszych w Cisowej // fot. ZDiZ

Już teraz mieszkańcy Cisowej mogą korzystać z nowej „pieszej” inwestycji. Na wysokości ulicy Morskiej 521 powstało tzw. aktywne przejście dla pieszych. Zrealizowano je w formule „zaprojektuj – wybuduj” w ramach środków pochodzących z Budżetu Obywatelskiego.

To kolejna tego typu inwestycja na terenie Gdyni. „Inteligentne” zebry zrealizowano już m.in. w 2019 roku na skrzyżowaniu ulic płk. Dąbka – Staniewicza na Pogórzu. Działają one w oparciu o kamery termowizyjne. Na przejściu w Cisowej zastosowano inne, aktywne rozwiązanie, które również poprawi komfort i bezpieczeństwo pieszych w tym newralgicznym rejonie. Pomysłodawcą projektu jest pan Paweł Korycki, który złożył wniosek do Budżetu Obywatelskiego 2019.

Konsekwentnie realizujemy strategię bezpieczeństwa w ruchu drogowym, która na pierwszym miejscu stawia pieszego. Poprawiamy standard komunikacji pieszej przy placówkach edukacyjnych, na małych dzielnicowych ulicach, ale też wzdłuż ruchliwych arterii miasta. M.in. doposażamy funkcjonujące przejścia w nowe, energooszczędne oświetlenie lub stosujemy tzw. „aktywne”, inteligentne rozwiązania. Jestem przekonany, że tego typu inwestycje nie tylko podnoszą bezpieczeństwo pieszych, ale też skłaniają kierowców do zdjęcia nogi z gazu –  podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Realizację tej inwestycji nadzorowali inżynierowie z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Prace zostały wykonane w oparciu o  dokumentację projektową, zgodnie z którą wykonano punktowe elementy świetlne oraz zainstalowano lampy ostrzegawcze nad znakami informującymi o przejściu dla pieszych. Dodatkowo przy „zebrze” pojawiły się dedykowane, energooszczędne latarnie, które doświetlają przejście. Specjalne detektory ruchu umieszczone w rejonie przejścia umożliwiają wykrycie pieszego, który zamierza przekroczyć jezdnię ul. Morskiej. W momencie detekcji następuje aktywacja elementów świetlnych, które zaczynają pulsować i w tym momencie przejście także zostaje doświetlone.

– Ten rejon ulicy Morskiej użytkują nie tylko mieszkańcy Cisowej, ale również osoby dojeżdżające do Gdyni do pracy. W sezonie letnim odnotowujemy tu bardzo natężony ruch. Tak więc każda tego typu inwestycja bezwzględnie poprawia standardy komunikacji pieszej, jak i kołowej. Piesi czują się bezpieczniej, z kolei  lepsze doświetlenie obliguje kierujących do dodatkowej czujności i redukcji prędkości –  mówi prof. Marcin Wołek, radny Gdyni.

Koszt realizacji całego przedsięwzięcia wyniósł ok. 71 000 złotych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu