Co zmieni się na placu zabaw przy ul. Lelewela?

Tak obecnie wygląda plac zabaw przy ul. Lelewela // fot. ZDiZ

Będzie kolejna metamorfoza miejsca zabaw i integracji. Tym razem środki z Budżetu Obywatelskiego pomogą tchnąć nowe życie w wysłużony plac zabaw przy ul. Lelewela na Grabówku. Projekt zagospodarowania terenu o powierzchni prawie 500 m2 jest już gotowy. Teraz przyszła pora na wyłonienie wykonawcy robót.

– W ramach Budżetu Obywatelskiego zmodernizowaliśmy i doposażyliśmy dotychczas ponad 20 placów zabaw na terenie całej Gdyni. Niemalże każda dzielnica jest beneficjentem tego typu inwestycji. Zmiany placów zabaw są spektakularne, bo podnoszą wartość wizualną osiedlowych terenów i integrują lokalne społeczności. Ale dla nas priorytetem są aspekty bezpieczeństwa. Kładziemy nacisk m.in. na wyposażanie miejsc zabaw w bezpieczne urządzenia, które spełniają gdyńskie Standardy Dostępności. Projekt przebudowy placu przy ul. Lelewela zawiera wszystkie nasze wytyczne. Teraz czekamy na oferty wykonawców – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Obecnie ani urządzenia zabawowe, ani nawierzchnia placu nie spełnia wymagań bezpieczeństwa i wymaga demontażu. Projektantka – architekt Małgorzata Piotrowicz– ma w swoim portfolio wiele fantastycznie zaprojektowanych placów zabaw na terenie całej Gdyni. Przy ulicy Lelewela zaproponowała podzielenie przestrzeni na strefę dla maluchów oraz starszych dzieci. Bezpiecznie ogrodzony plac będzie oferował:

 • zestaw integracyjny, obejmujący m.in. zjeżdżalnię, podesty, mosty, panele edukacyjne
 • piaskownicę ze stolikiem
 • bujak
 • zestaw sprawnościowy
 • karuzelę spinner
 • potrójną huśtawkę z siedziskami typu bocianie gniazdo, ławeczkę i koszyk
 • krążki
 • lupę
 • trampoliny
 • grę podwórkową „klasy”

– Budżet Obywatelski po raz kolejny przyniesie pozytywne zmiany w sąsiedzkim otoczeniu. Stanie się to dzięki aktywnej postawie mieszkanki ulicy Lelewela, która dostrzegła potencjał tej międzyblokowej przestrzeni. Dzięki sprawnej współpracy na linii miasto – jednostka samorządowa – spółdzielnia i wnioskodawczyni udało się wypracować optymalne rozwiązanie łączące zabawę ze sportem. Zmodernizowany plac zintegruje najmłodszych gdynian oraz zachęci do ruchu dorosłe pokolenie mieszkańców tego rejonu Grabówka – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji.

Na terenie oddelegowanym do aktywności sportowych pojawią się:

 • koła tai chi
 • biegacz
 • twister potrójny
 • ławka z dwoma mini rowerkami

Na placu będzie można poruszać się po nawierzchni syntetycznej, z kostki betonowej i trawiastej. Pod urządzeniami do ćwiczeń zostanie położona nawierzchnia piaskowo-żwirowej. Nie zabraknie również elementów małej architektury w postaci ławek z oparciami i podłokietnikami, ławek młodzieżowych, kosza na odpady oraz stojaka rowerowego.

– Budżet Obywatelski dał mi niepowtarzalną szansę na zmianę wyglądu sąsiedzkiego otoczenia i stworzenia wielopokoleniowego miejsca zabaw i integracji. Obecny plac zabaw jest nadgryziony zębem czasu i już dawno stracił walory edukacyjno- zabawowe. Nowocześnie zaprojektowana przestrzeń zabaw z pewnością na nowo przyciągnie małych mieszkańców ulicy Lelewela. Beneficjentami będą też dorośli, bo projekt zakłada montaż urządzeń siłowych. Z niecierpliwością oczekujemy tej przebudowy– podkreśla pani Alina Byczyńska, wnioskodawczyni tego projektu.

Postępowanie na modernizację placu zabaw przy ul. Lelewela prowadzi Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Oferty można składać do 16 marca br. do godz. 10:00.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu