Dąbrowa. Będzie przebudowa placu zabaw

Urządzenia zabawowe oraz zestawy do ćwiczeń na placu pezy ul. Gorczycowej // fot. ZDiZ

Popularne miejsce spotkań i zabaw przy ul. Gorczycowej przejdzie spektakularną metamorfozę. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni właśnie podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowo- kosztorysowej na realizację tego zadania inwestycyjnego.

Niemalże każdy mieszkaniec Dąbrowy kojarzy plac zabaw zlokalizowany na skwerze ks. Mazura. Miejsce to nieustannie tętni życiem i przyciąga najmłodszych. Od kilku lat obok placu funkcjonuje siłownia „pod chmurką”, która również zachęca mieszkańców do aktywności sportowych.

– Realizacja tego zadania to wynik dobrej współpracy na linii jednostka miejska, rada dzielnicy i wnioskodawczyni. Udało się nam zabezpieczyć środki finansowe, które pozwolą  wypracować projekt uwzględniający potrzeby starszych i młodszych dzieci oraz osób aktywnie korzystających z urządzeń siłowych. Dodatkowo plac przy ul. Gorczycowej ma zyskać nowy drenaż, który prawidłowo odwodni jego teren.  Chcemy, aby ta przestrzeń spełniała gdyńskie standardy bezpieczeństwa i dostępności. Liczymy, że projektantka sprawnie przygotuje dokumentację, która będzie podstawą do wyłonienia wykonawcy tej przebudowy – tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Po dokładnej analizie i weryfikacji złożonych ofert, Zarząd Dróg i Zieleni zdecydował się na podpisanie umowy z panią Małgorzatą Piotrowicz. Ta doświadczona projektantka jest autorką wielu popularnych projektów przestrzeni zabaw i rekreacji na terenie całej Gdyni. Tym razem jej zadaniem będzie przygotowanie pełnej dokumentacji, wg której plac i siłownia będą prezentować całkiem nową jakość.

– Pomimo, że projekt zakładający przebudowę placu zabaw na skwerze ks. Piotra Mazura zdobył w Budżecie Obywatelskim 607 głosów mieszkańców, to znalazł się „pod kreską”. Jako Rada Dzielnicy jednogłośnie zdecydowaliśmy o przeznaczeniu części środków z budżetu inwestycyjnego na doinwestowanie tej dzielnicowej przestrzeni. Mam nadzieję, że wkrótce dzieci, rodzice i opiekunowie będą mogli cieszyć się bezpiecznym i nowocześnie wyposażonym miejsce zabaw – wyjaśnia Gabriela Czaplewska, wnioskodawczyni i zarazem inicjatorka wsparcia tego zadania przez radę dzielnicy Dąbrowa.

Teren placu ma zachować funkcję rekreacyjną. Jednak projektantka ma optymalnie rozplanować lokalizacje wszystkich urządzeń zabawowych i sportowych. Zgodnie z umową mają zostać wymienione wszystkie elementów wyposażenia. Obiekt ma bowiem być dostosowany do obecnych standardów jakościowych i estetycznych. Starsze i młodsze dzieci będą mogły też liczyć na nowe urządzenia zabawowe. Plac ma być przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– W tegorocznym Budżecie Obywatelskim mieszkańcy Dąbrowy mogli głosować na 26 propozycji. 10 projektów uzyskało największą ilość głosów i trafi do realizacji. Rada Dzielnicy skorzystała z możliwości dołożenia brakującej kwoty do 11-go projektu, który zakładał  przebudowę placu zabaw na skwerze ks. Piotra Mazura. To ważna dzielnicowa przestrzeń, której przeprojektowanie i przebudowa stworzy optymalne warunki zabawy dla wszystkich  dzieci – podkreśla Lechosław Dzierżak, radny miasta.

Zgodnie z sugestiami inżynierów z gdyńskiego ZDiZ powierzchnia placu zabaw ma być minimalnie powiększona poprzez włączenie niektórych drzew w obręb ogrodzenia. Istniejąca nawierzchnia żwirowa zniknie, a w jej miejscu pojawią się nawierzchnie z różnych materiałów (syntetyczna, żwirowa, z kostki betonowej, trawnik).

Na przebudowie placu zyskają też amatorzy aktywności sportowych. Urządzenia do ćwiczeń zmienią swoje lokalizacje i zyskają nowe nawierzchnie.

Projekt będzie też obejmował wytyczne do wymiany istniejącego drenażu z dostosowaniem przebiegu sieci do projektowanego układu urządzeń i wyposażenia.

Dokumentacja ma być gotowa za 90 dni.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu