Dąbrowa. Jaśniej i bezpieczniej na przejściach dla pieszych

Nowe oświetlenie na przejściu dla pieszych na Dąbrowie

Dobra wiadomość dla mieszkańców Dąbrowy. Trzy przejścia dla pieszych znajdujące się na głównych ciągach komunikacyjnych zyskały dodatkowe oświetlenie w postaci latarni LED wyposażonych w czujki ruchu. Realizacja tej inwestycji jest wynikiem zwycięskiego projektu z Budżetu Obywatelskiego 2018.

– Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym jest dla nas priorytetem. W Gdyni stosujemy wszystkie możliwe rozwiązania, m.in. montujemy progi zwalniające, wyświetlacze prędkości, wyniesione przejścia. Lepiej doświetlone przejścia dla pieszych to świetna inicjatywa, którą możemy wdrożyć dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Dzięki takim rozwiązaniom droga do szkoły, przychodni lekarskiej czy lokalnego sklepu będzie o wiele bardziej bezpieczna dla wszystkich mieszkańców Dąbrowy – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Nowe oświetlenie przejść dla pieszych na Dąbrowie/ fot. ZDiZ
Przypomnijmy, że zgodnie z pomysłem inicjatora tego projektu – pana Włodzimierza Karaska – dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych powstało w newralgicznych punktach Dąbrowy. Z tych właśnie przejść korzystają m.in. uczniowie pobliskich szkół podstawowych oraz mieszkańców. Dodatkowe doświetlenie przejść zlokalizowanych na trasie codziennej drogi do szkoły, sklepu, przychodni z pewnością podniesie bezpieczeństwo najmłodszych. Takie rozwiązanie przyniesie też korzyści kierowcom, którzy szczególnie po zmroku będą lepiej widzieli ruch pieszy w obrębie „zebr”.

W jaki sposób działa nowoczesne oświetlenie tłumaczy inż. Michał Fontański, który z ramienia gdyńskiego ZDiZ nadzorował tę inwestycję – Latarnie są wyposażone w czujniki reagujące na ruch. Czujniki te wykrywają postać zbliżającą się do przejścia. Wtedy oprawa LED zwiększa strumień świetlny na 20 sekund i doświetla nie tylko przejście, ale i osobę, która chce przedostać się na drugą stronę ulicy. Po 20 sekundach natężenie światła wraca do stanu początkowego.

W tych lokalizacjach zamontowano 6 nowych latarni z oprawami LED, po dwie przy każdym przejściu:

  • ul. Wiczlińska przy skrzyżowaniu z ul. Miętową,
  • ul. Rdestowa przy skrzyżowaniu z ul. Lukrecjową,
  • ul. Rdestowa przy skrzyżowaniu z ul. Sojową na wysokości przychodni zdrowia.

Koszt realizacji tego projektu z Budżetu Obywatelskiego 2018 to prawie 70 tysięcy złotych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu