Bezpieczniej na Marszewskiej. W kwietniu ruszą prace
Dodaj Serwis do UlubionychUstaw jako stronę startową

Menu witryny

Polecane strony

Biuro Obsługi Strefy Płatnego Parkowania

Portal TRISTAR
gdynia_mobilna

Biuletyn Informacji Publicznej ZDiZ w Gdyni

elektroniczna platforma usług administracji publicznej

um_logo

Serwis internetowy Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Gdyni

Projekty unijne

Pieszy Autobus

civitas_logo

ENTER.HUB

konkurs2015rower

Flow_logo

FT_RGB

Strona Główna pozostałe aktualności

Przejazd ulicą Marszewską będzie łatwiejszy i przede wszystkim bezpieczniejszy. Zarząd Dróg i Zieleni już w kwietniu rozpocznie prace przy poboczach na całej jej długości, zmienią się też przystanki autobusowe przy Leśnym Ogrodzie Botanicznym – wszystko po to, żeby ułatwić dostępność dla odwiedzających i poprawić warunki dla kierowców. Planowane są tymczasowe wyłączenia z ruchu - sprawdź gdzie i kiedy!

Wraz z początkiem kwietnia ruszą prace drogowe, które w efekcie uczynią ulicę Marszewską – ważną drogę łączącą północno-zachodnią część Gdyni z sąsiednimi gminami – dużo bezpieczniejszą. Zmiany obejmą ulicę na łącznie aż 7,5 kilometrach jej długości, stąd pracownicy rozłożą czasowe wyłączenia z ruchu na pięć sobót, żeby zminimalizować utrudnienia.

W efekcie zyskają nie tylko kierowcy, których bezpieczeństwo poprawi się dzięki poprawionym poboczom, ale pozytywne zmiany odczują także wszyscy odwiedzający okoliczny Leśny Ogród Botaniczny. Placówka, którą prowadzi Nadleśnictwo Gdańsk ciągle zyskuje na popularności i cieszy się dużym zainteresowaniem. Dziś to już kilkaset gatunków krzewów, drzew i roślin zielnych, które można oglądać między innymi w formie bezpłatnej edukacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jeden z najmłodszych w kraju ogrodów botanicznych rozwija się w szybkim tempie, stąd również decyzja o budowie nowych przystanków autobusowych. Znikną utrudnienia, z którymi do tej pory musieli się borykać przyjezdni korzystający z komunikacji miejskiej.

- Leśny Ogród Botaniczny to miejsce coraz chętniej odwiedzane przez mieszkańców Trójmiasta i okolic. Jest ośrodkiem edukacyjnym, do którego w tygodniu licznie przyjeżdżają grupy zorganizowane, w większości z przedszkoli i szkół. Rocznie to około sześć tysięcy osób – mówi Jacek Szulc, nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk. - Grupy często korzystają z komunikacji autobusowej, skarżąc się na problemy z przejściem przez ulicę Marszewską. Bardzo cieszą nas rozpoczynające się prace, ma to duże znaczenie także z uwagi na dalszy rozwój ogrodu – tłumaczy nadleśniczy.
Na początek poprawią pobocza

Lepsza komunikacja wokół ogrodu będzie też możliwa dzięki wspomnianej poprawie pobocza. Działania będą poprzedzały budowę i rozpoczną się już z początkiem kwietnia. Drogowcy usuną część z tych drzew, które w największym stopniu utrudniają ruch i zagrażają bezpieczeństwu kierowców oraz pieszych na całym odcinku ulicy Marszewskiej, szczególnie w jej najbardziej krętych fragmentach.

- Przygotowanie poboczy dostosowane będzie do wymogów rozporządzenia Ministra Transportu dotyczącego warunków technicznych dla dróg publicznych. Obliguje ono zarządcę drogi, czyli w tym przypadku właśnie Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni do utrzymywania wolnej przestrzeni zwanej skrajnią drogi. Dzięki oczyszczeniu światła drogi zwiększy się bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców – mówi Wojciech Folejewski, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

marszewska2018
Utrudnienia zaplanowano na soboty

Prace naturalną koleją rzeczy spowodują też utrudnienia w ruchu. Z uwagi na długość ul. Marszewskiej, zadanie podzielono na pięć kolejnych sobót, począwszy od pierwszego kwietniowego weekendu i, dla ułatwienia, z wyłączeniem tzw. długiego majowego weekendu, czyli soboty 5 maja.

Kierowcy ze względu na pracę pilarzy muszą przygotować się na całkowite zamknięcie przejazdu ulicą Marszewską, w każdym przypadku od godziny 5:30 do 16:00. Zamknięcia obejmują konkretne odcinki, oto ich kolejność:

- 7 kwietnia i 14 kwietnia: od ulicy Chabrowej do ulicy Wiczlińskiej
- 21 kwietnia: od ul. Wiczlińskiej do zjazdu na Łężyce
- 28 kwietnia i 12 maja: od zjazdu na Łężyce do Koleczkowa
- 19 maja: termin rezerwowy

Przy poprawie poboczy ZDiZ będzie współpracować z Nadleśnictwem Gdańsk z siedzibą w Gdyni oraz pobliskimi leśnictwami: Cisowa oraz Rogulewo. Już po przeprowadzeniu niezbędnej wycinki będą możliwe dalsze prace, które poprawią bezpieczeństwo i komfort osób wybierających się do Marszewa.

<- Powrót