Dwa tarasy zabawy przy Źródle Marii

auto strażackie na placu zabaw przy Źródło Marii

Wyjątkowy plac zabaw mają do dyspozycji dzieci i młodzież z Wielkiego Kacka. Dzięki konsekwentnym działaniom radnych dzielnicy i ich współpracy z Parafią pw. św. Wawrzyńca powstało fantastyczne miejsce integracji i zabaw, które z pewnością trafi w gusta najmłodszych gdynian.

Plac zajmuje powierzchnię prawie 1000 m2 i ze względu na wzniesienie został zaprojektowany na dwóch poziomach. Architektce – pani Małgorzacie Piotrowicz – udało się wydzielić naturalny obszar zabaw dla maluchów w dolnej części terenu, podczas gdy górny taras zadedykowała młodzieży.

Ta inwestycja to modelowy przykład współdziałania rad dzielnic z miejskimi jednostkami. Dzięki niemu mamy na mapie Gdyni kolejne, rewelacyjne miejsce zabaw. Ten plac to też świetny przykład, że nawet na niełatwym terenie można kreatywnie zaplanować nowoczesną i przyjazną przestrzeń dla starszych i młodszych. Tu każdy znajdzie miejsce dla siebie, a co ważne dzięki zastosowanym materiałom, będzie bezpiecznie i zgodnie z naszymi, gdyńskimi standardami dostępności – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W górnej przestrzeni, dedykowanej starszym dzieciom, zamontowano niemalże 3-metrowy sprzęt sprawnościowy. Ta solidna, stalowa konstrukcja zawiera nie tylko liny, płytki, łańcuchy, ale też charakterystyczną pajęczą sieć. Obok niej ustawiono 6-metrową huśtawkę w kształcie kłody oraz równoważnię. Równowagę będzie można też ćwiczyć na antypoślizgowych stopniach. W górnej części zainstalowano popularne ławki młodzieżowe.

urządzenia zabawowe na placu zabaw przy Źródło Marii

Oryginalnym elementem placu są siedziska terenowe pokryte nawierzchnią syntetyczną w kolorze czerwonym.- Wykorzystanie tego rodzaju materiału zapewni komfort młodzieży, której dedykujemy to rozwiązanie. Takie siedzisko zostało zastosowane po raz pierwszy na placu zabaw będącym w utrzymaniu ZDiZ – wyjaśnia Urszula Kubicka- Formela, która nadzorowała tę spektakularną inwestycję z ramienia gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Aby przedostać się do niższej części placu można zejść tradycyjnymi schodami, skorzystać ze z alternatywnych schodów z belki lub najzwyczajniej zjechać jedną ze dwóch zjeżdżalni. Odważni mogą wybrać z 5-metrową zjeżdżalnię prostą, dla mniejszych przygotowano blisko 4-metrową „ślizgawkę” w kształcie fali.

W dolnym tarasie na najmłodszych czeka kolorowy zestaw zabawowy w kształcie wozu strażackiego. Zawiera on mnóstwo strażackich gadżetów takich jak: podesty, zjeżdżalnię, rurę strażacką, ściankę wspinaczkową, kierownicę oraz wiele innych funkcjonalności. Mali strażacy będą mogli ćwiczyć swoją równowagę na słupkach z drzewa akacjowego i porozumiewać się za pomocą „kwiatowego” telefonu. Amatorzy kręcenia na pewno skorzystają ze specjalnej karuzeli na sprężynach, która wykonuje ruch rotacyjny i na boki. Z kolei dla maluszków zamontowano sprężynowy bujak w kształcie owcy. Fani rysowania kredą znajdą na placu dwuczęściową tablicę, a chętni będą mogli nauczyć się języka migowego oraz zasad działania zegara ze specjalnych interaktywnych tablic. W dolnej części placu nie zabrakło oczywiście klasycznej piaskownicy, huśtawek (koszykowej i „bocianiego gniazda”) oraz gier podwórkowych.

Dzięki inicjatywie Marka Rodaka – ówczesnego przewodniczącego rady dzielnicy i naszym staraniom Wielki Kack zyskał kolejne fantastyczne miejsce rekreacji i integracji dla małych i dużych. Inwestycja nie mogłaby się też odbyć bez współpracy z księdzem Proboszczem- Jarosławem Edwardem Piotrowskim z parafii pw. Św. Wawrzyńca , która to użyczyła teren działki pod budowę placu.  Jestem przekonany, że mimo jesiennej aury nowo otwarty plac przyciągnie wielu mieszkańców naszej dzielnicy. Jego atrakcyjna infrastruktura w zielonym otoczeniu wręcz zachęca do aktywności na świeżym powietrzu – podkreśla Piotr Szpajer, przewodniczący Rady Dzielnicy Wielki Kack.

Na terenie obiektu zastosowano nawierzchnię żwirową, z mat gumowych oraz trawiastą, które gwarantują bezpieczną zabawę. Skarpy zyskały też dodatkowe nasadzenia w postaci ozdobnych krzewów aż w pięciu rodzajach.

Wejście na plac zabezpiecza ogrodzenie oraz dwie czerwone furtki z zamknięciem łańcuchowym, które uniemożliwią maluszkom samodzielne wyjście. Dla rodziców i opiekunów przygotowano ławki z podłokietnikami, a rowerzyści będą mogli bezpiecznie przypiąć swój sprzęt do stojaków rowerowych zlokalizowanych tuż przy wejściu.

Wykonawcą tego projektu jest firma FB- Jelcz. Całkowity koszt inwestycji to prawie 400 tysięcy złotych. Inwestycję sfinansowano z budżetu Rady Dzielnicy Wielki Kack.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: