Fontanna na skwerze Kościuszki przejdzie drobny remont

na pierwszym planie różowe kwiaty, na drugim fontanna

Wymiana uszkodzonych płytek na nowe oraz uzupełnienie brakujących – po weekendzie ruszą prace remontowe fontanny na Skwerze Kościuszki. Na czas prowadzenia robót, wodna atrakcja zostanie wyłączona.

W poniedziałek rozpoczną się prace remontowe fontanny na skwerze Kościuszki. Naprawa potrwa do środy, w trakcie prac obiekt będzie wyłączony. Naprawa jest wykonywana w ramach prac utrzymaniowych.

Najbardziej zniszczone płytki zostaną skute i wymienione, a te brakujące – zostaną uzupełnione. Wykonawca w poniedziałek wyłączy fontannę, a po jej wyschnięciu – przystąpi do naprawy. Wymiana obejmie płytki wewnątrz fontanny, w niecce.

Prace zostaną wykonane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – ustalony jest konkretny rodzaj czy kolor wymienianych płytek gresowych.

Fontanna na skwerze Kościuszki

To najstarsza gdyńska fontanna i jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawanych punktów Gdyni. Fontannę w postaci betonowych „kielichów” o różnej wysokości zaprojektowali Łukasz i Bolesław Rogińscy. Powstała w latach 70-tych, a od 2013 roku zdobią ją szklane płytki, tworzące mozaikę.

Od 2011 r. w okresie zimowym na fontannie pojawia się świąteczna iluminacja.

Teren objęty ochroną

Fontanna jest umiejscowiona w granicach historycznego układu urbanistycznego śródmieścia Gdyni, wpisanego do rejestru zabytków. Cały obszar w tych granicach jest objęty ochroną konserwatorską. To jednocześnie Pomnik Historii, objęty najwyższą forma ochrony. Na terenie Polski jest około 130 obiektów wpisanych na tę listę.

Historyczny układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 lutego 2015 roku. Obszar wyróżniają wyjątkowe wartości historyczne, artystyczne i naukowe.

schemat, mapa z zaznaczonym obszarem
Granice Pomnika Historii w Gdyni, źródło: Dziennik Ustaw

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: