Gdynia uruchomiła kolejny buspas

Buspas na ulicy Rolniczej/ fot. gdynia.pl

Nowy, 470-metrowy buspas na ulicy Rolniczej powstał jako kontynuacja funkcjonującego od kilku lat buspasa na ulicy Kieleckiej. Obejmuje on odcinek od końca ul. Kieleckiej poprzez ul. Rolniczą do początku pasa prawoskrętu w ul. Chwarznieńską. Od dziś mogą z niego korzystać autobusy kursujące do zachodnich dzielnic Gdyni.

To bardzo dobra informacja dla pasażerów linii: 103, 140, 141, 147, 150, 160, 190, 203 oraz W. Są wśród nich nie tylko mieszkańcy Witomina, ale też Chwarzna-Wiczlina, a nawet Dąbrowy. Dzięki buspasowi będą mogli szybciej i płynniej przejechać newralgiczny odcinek ulicy Rolniczej, który w godzinach popołudniowego szczytu jest mocno obciążony.

Kontrapas na ulicy Chwarznieńskiej, buspas na ulicy Wielkopolskiej i teraz buspas na ulicy Rolniczej to łącznie 2270 metrów bezkolizyjnej jazdy gdyńską komunikacją zbiorową, z której mogą korzystać mieszkańcy naszego miasta. Nie zwalniamy tempa prac. Rozwijamy i modernizujemy gdyńską infrastrukturę drogową, aby optymalnie przystosować ją do potrzeb transportu publicznego. Wszystko po to, aby jak najwięcej gdynian korzystało z naszej ekologicznej komunikacji miejskiej – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Za utworzenie nowego buspasa na ulicy Rolniczej odpowiedzialni są inżynierowie z gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Warto podkreślić, że każda taka inwestycja drogowa wymaga ścisłej współpracy zespołów zajmujących się przygotowaniem projektu organizacji ruchu, przeprowadzeniem koniecznych prac naziemnych, dostosowaniem sekwencji sygnalizacji świetlnej, a w finale wykonaniem oznakowania pionowego i poziomego.

Buspas w ciągu ul. Rolniczej był wyczekiwany przez mieszkańców zarówno Witomina, jak i zachodnich dzielnic naszego miasta. Co warte podkreślenia jego realizacja nie kończy zmian, które będą następowały w tym newralgicznym miejscu – obecnie trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy, którego zadaniem będzie m.in. zaprojektowanie drogi dla rowerów wzdłuż ul. Rolniczej i Chwarznieńskiej. Prace na Witominie trwają w kilku miejscach i każdy miesiąc przybliża nas do docelowych rozwiązań – tłumaczy Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic.

W ramach budowy buspasa na ulicy Rolniczej:

 • wykonano korektę krawężnika
 • poszerzono pas w kierunku ul. Kieleckiej
 • wykonano przejście dla pieszych na ulicy Strażackiej
 • przeniesiono sygnalizatory
 • zlikwidowano śluzę autobusową na końcu ulicy Kieleckiej
 • przeprojektowano sterownik
 • usunięto stare oznakowanie poziome
 • wymalowano nowe oznakowanie poziome
 • zamontowano 10 nowych znaków pionowych

Buspas powstał w oparciu o projekt zmiany organizacji ruchu w ciągu ulicy Rolniczej na odcinku od ul. Witomińskiej do ul. Chwarznieńskiej w zakresie przyznawania pierwszeństwa pojazdom komunikacji miejskiej. Jego oznakowanie będzie analogiczne jak w przypadku większości naszych pozostałych buspasów. Czyli będą mogły z niego korzystać także taksówki, pojazdy Gdyńskiego Transportu Osób z Niepełnosprawnością, nadzór ruchu ZKM oraz służby ratunkowe – podkreśla Tomasz Waszkielis, kierownik Referatu Oznakowania w gdyńskim ZDiZ.

Jak będzie wyglądała organizacja ruchu po wprowadzeniu buspasa?

Nowy buspas nie wprowadzi radykalnych zmian w organizacji ruchu. Jednak wszyscy kierowcy skręcających w prawo w ulicę Witomińską, Strażacką czy Chwarznieńską muszą zwrócić szczególną uwagę na pojazdy poruszające się po buspasie. Zgodnie z zasadami to one mają pierwszeństwo przejazdu.

 • Na skrzyżowaniu ul. Rolnicza, Witomińska, Kielecka oraz Konwaliowa, jadąc od dołu ul. Kielecką będą kontynuowane dwa pasy ruchu.Jeden pas to kontynuacja istniejącego buspasa na ulicy Kieleckiej przeznaczonego do jazdy na wprost przez skrzyżowanie z możliwością skrętu w prawo dla innych pojazdów w ul. Witomińską. Drugi pas dla ruchu ogólnego przeznaczony jest do jazdy na wprost i do skrętu w lewo w ul. Konwaliową.
 • Inne pojazdy mogą skręcić w prawo z buspasa w ulicę Strażacką, na której powstało nowe przejście dla pieszych.
 • Buspas kończy się przed skrzyżowaniem z ul. Chwarznieńską. Organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Rolniczej z ul. Chwarznieńską pozostaje bez zmian.
 • Organizacja ruchu na dojeździe ulicą Rolniczą do ul. Kieleckiej pozostaje bez zmian. Nadal można skręcić w lewo w ul. Witomińską (korzystając z wydzielonego pasa skrętu), jechać prosto lub skręcić w prawo w ul. Konwaliową.

Całkowity koszt tej inwestycji to ponad 157 tysięcy złotych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu