Gdynia znów zabłyśnie na święta

gdyńskie iluminacje

Ponad 100 tysięcy migoczących światełek LED, biało-niebieskie żagle, przestrzenne stożki i kule na skwerach to tylko niektóre z iluminacji, które rozświetlą Gdynię już 6 grudnia. Świąteczną oprawę będzie można podziwiać nie tylko w rejonie centralnych ulic i skwerów. Ozdoby zabłysną również w gdyńskich dzielnicach.

Jak co roku montażem iluminacji zajmuje się gdyński Zarząd Dróg i Zieleni. Niektóre z ozdób wymagały misternych podłączeń, dlatego też ich instalacja rozpoczęła się jeszcze w listopadzie. Wszystko po to, aby zdążyć z odpaleniem świątecznych dekoracji na czas. Mieszkańcy zobaczą gdyńskie iluminacje w mikołajkowy wieczór 6 grudnia, dokładnie w momencie zapalenia się standardowego oświetlenia ulicznego. Wyjątkowo wcześniej, bo 5 grudnia rozbłyśnie nowa iluminacja na ul. Płk. Dąbka w okolicy ronda Czernickiego.

Gdzie rozbłysną świąteczne ozdoby?

Świąteczny klimat będzie można z pewnością poczuć w centrum Gdyni. Zgodnie z tradycją nie zabraknie efektownych dekoracji świetlnych wzdłuż głównych ulic i placów:

 • ulica Świętojańska: ponad 160 „choinek-żaglówek” na słupach oraz ponad 35 tysięcy biało-niebieskich punktów LED na drzewach,
 • skwer Kościuszki: iluminacja fontanny miejskiej, 16 koron na latarniach parkowych, oświetlenie 18 drzew, kolumnowych białymi wężami świetlnymi (18 tysięcy punktów LED) , 11 elementów przestrzennych origami oraz 2 pięciometrowe żagle,
 • Plac Kaszubski: tzw. „rozświetlone niebo”, stożek choinkowy o wysokości 6 metrów,
 • aleja Zwycięstwa: świecące żagle przy przystanku SKM Wzgórze św. Maksymiliana, 2 pięciometrowe, 2 czterometrowe, 5 trzymetrowych, 3 żagle świetlne na wysokości pomnika Morskiego Pułku Strzelców na granicy z Sopotem,
 • ulica Starowiejska: niebieskie wiszące sznury świetlne na drzewach wzdłuż ulicy (34 tysiące punktów LED)
 • plac Konstytucji: świecące żagle, 3 pięciometrowe, 3 czterometrowe, 3 trzymetrowe,
 • rondo im. Żołnierzy Wyklętych (Morska/Chylońska/Mławska/ks.Władysławskiego): iluminacja choinki na rondzie przez niebiesko-biało wiszące sznury świetlne (12 tysięcy punktów LED),
 • Skwer przy Teatrze Muzycznym: trzymetrowa świecąca kula.

Jakie iluminacje zobaczymy w dzielnicach?

Wzorem poprzednich lat nie zabraknie ozdób, które sfinansowały Rady Dzielnic. Będą to komplety iluminacji, na które składają się 3 formy przestrzenne w kształcie żagli z niebiesko-białymi wiszącymi sznurami świetlnymi, od 3 do 5 metrów wysokości. Są to ozdoby wykonane z metali lekkich, które nie ulegają korozji.
W tych dzielnicach będzie można podziwiać świąteczne ozdoby:

 • Obłuże: skrzyżowanie estakady Kwiatkowskiego z ulicą Unruga
 • Oksywie: park ruralistyczny wsi Oksywie
 • Pogórze: teren przy ulicy Unruga, przy wiadukcie kolejowym
 • Chylonia: ulica Morska, w rejonie skrzyżowania z Obwodnicą Trójmiasta
 • Cisowa: skrzyżowanie ulicy Morskiej z Chylońską (bliżej granicy z Rumią)

Tegoroczną nowością będzie zestaw czterech 3 i 5 metrowych, biało-niebieskich żagli, które rozbłysną światłem ponad 5 tysięcy punktów LED. Nowa ozdoba zostanie zainstalowana na ulicy Płk. Dąbka w okolicach ronda Czernickiego.

Tradycyjnie przy Urzędzie Miasta stanęła choinka. Przystrojony będzie też żywotnik, rosnący na klombie, a gałęzie świerku przyozdobią fontannę.

W tym sezonie Gdynia przeznaczyła na montaż świątecznego oświetlenia, choinki i dekoracji ok. 415 tys. zł.

Gdyńskie iluminacje będzie można podziwiać do 2 lutego 2020 roku.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu