Gdyńska infrastruktura drogowa w nowej odsłonie

Umowa ze Smart Factor

Wczoraj podpisano umowę między Zarządem Dróg i Zieleni w Gdyni a warszawską firmą Smart Factor. Umowa dotyczyła wdrożenia oprogramowania do inteligentnego zarządzania infrastrukturą drogową i mostową. To będzie innowacyjny krok na miarę innowacyjnej strategii Gdyni.

– Nasza jednostka zarządza olbrzymią strukturą drogową i okołodrogową. W związku z czym ta olbrzymia baza wiedzy wymaga nowoczesnego i cyfrowego oprzyrządowania. Stąd potrzeba wdrożenia oprogramowania skrojonego na miarę naszych wymagań, potrzeb oraz wszechobecnej digitalizacji. Jestem przekonany, że będzie to efektywne narzędzie nie tylko dla naszej organizacji, ale w przyszłości skorzystają z niej nasi mieszkańcy. Zmierzamy bowiem do tego, aby w niedalekiej przyszłości każdy posiadacz smartfona mógł samodzielnie znaleźć dane o statusie infrastruktury miejskiej- podkreśla Wojciech Folejewski, dyrektor gdyńskiego ZDiZ, który był inicjatorem tej umowy.

podpisanie umowy z firma Smart Factor

Wykonawca umowy, spółka Smart Factor, została wyłoniona w trybie przetargu nieograniczonego. Jest to doświadczona firma, która z sukcesem zrealizowała 80 projektów w większości dla podmiotów publicznych i jednostek samorządu terytorialnego.

– Zarządzanie danymi w obszarze infrastruktury drogowej będzie miało nie tylko pozytywne efekty dla miasta, ale też przedsiębiorców oraz mieszkańców. Szczegółowa, zdigitalizowana inwentaryzacja dróg będzie kluczowa dla przyszłych inwestycji i zmian w obrębie struktury drogowej, chociażby pojazdów autonomicznych, które pilotażowo pojawią się już na ulicach naszych miast. Gdynia dzięki temu oprogramowaniu będzie na to przygotowana– mówi Tomasz Turczynowicz, prezes firmy Smart Factor.

Zgodnie z umową Smart Factor będzie odpowiedzialna za wdrożenie oprogramowania do: ewidencji dróg i obiektów mostowych, zajęcia pasa drogowego wraz z reklamami, projektowania i ewidencji organizacji ruchu. Wykona również inwentaryzację i fotorejestrację oznakowania dróg o łącznej długości 400 km, które znajdują się w utrzymaniu gdyńskiego ZDiZ. Dokona też aktualizacji ewidencji dróg i mostów za rok 2019.

– Niecierpliwie oczekujemy na wdrożenie nowego systemu, bo dzięki niemu każdy przeszkolony pracownik będzie miał dostęp m.in. do aktualnej ewidencji zajęć pasa drogowego, ewidencji organizacji ruchu. To oprogramowanie finalnie ułatwi nam sprawne wydawanie decyzji, opinii lub pozwoleń – mówi Tomasz Mrzygłocki, kierownik Referatu Ewidencji Dróg i Obiektów Inżynieryjnych.

Zgodnie za zapisami umowy oprogramowanie ma zostać wdrożone jeszcze w grudniu tego roku.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: