Gdyńskie drogi pełne rowerzystów

Sezon rowerowy w Gdyni trwa cały rok

Sezon rowerowy w Gdyni trwa cały rok, jednak to właśnie gdy zaczyna się robić coraz cieplej widać rosnącą liczbę jednośladów na ulicach Gdyni oraz na terenach zielonych. Pogoda sprzyja wycieczkom rekreacyjnym, ale i wybieraniu właśnie roweru jako środka transportu do i z pracy.

– Inwestujemy w infrastrukturę rowerową w Gdyni, zarówno w mniejsze elementy (takie jak np. podpórki dla rowerzystów), jak i większe projekty – budowę przejazdów rowerowych czy ścieżek. Ostatnią dużą inwestycją była budowa drogi rowerowej w ramach przebudowy ul. Kwiatkowskiego, dzięki czemu rowerzyści zyskali bezpośrednie połączenie dwóch ważnych odcinków dróg rowerowych – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Siatka połączeń rowerowych w Gdyni jest cały czas rozbudowywana. Obecnie to ponad 93 kilometry ciągów rowerowych w różnych formach (drogi rowerowe, pasy rowerowe czy ciągi pieszo-rowerowe).

Wartość inwestycji rowerowych w Gdyni w 2022 roku wyniosła około 2 mln 170 tys. zł. Poza zrealizowaną budową drogi rowerowej na ul. Kwiatkowskiego na odcinku od ul. Płk. Dąbka do ul. Unruga, powstała również między innymi droga rowerowa w ramach budowy węzła integracyjnego Gdynia Chylonia. W minionym roku w Gdyni wykonano również między innymi budowę przejazdu rowerowego na skrzyżowaniu 10 Lutego/Władysława IV. Warto również wspomnieć o budowie drogi rowerowej na ul. Rdestowej, kładce przy ul. Szafranowej, drogi rowerowej na ul. Hutniczej (w ramach rewitalizacji osiedla Meksyk), oraz o pasach rowerowych na ul. Jana z Kolna, Krzemowej, Legionów czy na ul.  Nałkowskiej.

Warto zaznaczyć, że przy każdej miejskiej inwestycji Gdynia stara się zaspokoić potrzeby różnych grup, dlatego w zaplanowanych pracach uwzględniane są również inwestycje w infrastrukturę rowerową – tak dzieje się przy okazji budowy dróg, budowy obiektów sportowych czy przestrzeni rekreacyjnych.

W tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy kilku najbardziej kluczowych dla ciągłości dróg rowerowych w Gdyni odcinków:

  • Chwarznieńska z Rolniczą na Witominie – 1,8 km
  • Unruga od Estakady Kwiatkowskiego do Bosmańskiej – 0,75 km
  • Nowowiczlińska od Rdestowej do Chwaszczyńskiej – 1,3 km
  • Strzelców – 0,5 km
  • Planowane jest również wyznaczenie nowych pasów rowerowych na ulicy: Owsianej, Legionów, Stryjskiej.

– W Gdyni sukcesywnie powstają nowe drogi rowerowe, tworzone są udogodnienia znacząco wpływające na wygodę i bezpieczeństwo entuzjastów dwóch kółek. Rowerzystów na naszych drogach stopniowo przybywa, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim. Dzisiaj rozwój transportu rowerowego to konieczność cywilizacyjna – mówi Marcin Wołek, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Popularność jednośladów pokazują na bieżąco liczniki rowerowe, które nieustannie zliczają rowerzystów. Liczniki są umieszczone w 11 lokalizacjach:

  • al. Zwycięstwa przy skrzyżowaniu z ul. Bernadowską (blisko granicy z Sopotem),
  • al. Zwycięstwa przy skrzyżowaniu z ul. Redłowską,
  • ul. Władysława IV przy 10 LO,
  • ul. Górskiego przy Stadionie Narodowym Rugby,
  • ul. Janka Wiśniewskiego przy Estakadzie Kwiatkowskiego, przy ul. Gołębiej,
  • ul. Morska w rejonie skrzyżowania z ul. Kcyńską (obie strony ulicy),
  •  ul. Chwarznieńska,
  • ul. Wielkopolska w rejonie skrzyżowania z ul. Strzelców,
  • ul. Płk. Dąbka,
  • Bulwar Nadmorski.

Zliczanie rowerzystów odbywa się automatycznie dzięki pętlom indukcyjnym zamontowanym w nawierzchni drogi rowerowej. Przy jednym z liczników, przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zamontowana jest również tablica, która pokazuje informacje odnośnie przejazdów rowerowych w danym dniu oraz dane z całego roku.

Stacje naprawy rowerów

Do dyspozycji rowerzystów są również stacje naprawy rowerów. W Gdyni jest 25 takich stacji zlokalizowanych na terenie całego miasta. Każda ze stacji jest wyposażona w narzędzia do drobnych napraw takich jak regulacja przerzutek, ustawienie kierownicy lub siodełka. Do dyspozycji rowerzystów są klucze imbusowe, łyżki do opon, wkrętaki płaskie i krzyżowe, klucze nastawne czy pompka. Zauważone uszkodzenia, usterki lub brak narzędzi należy zgłaszać do Zarządu Dróg i Zieleni.

Pętle indukcyjne

Ułatwieniem dla rowerzystów poruszających się w Gdyni są pętle indukcyjne, dzięki którym rowerzysta priorytetowo dostaje zielone światło na przejeździe rowerowym. Znajdują się one na alei Zwycięstwa, w pobliżu skrzyżowania z Nawigatorów oraz na ul. Morskiej, w okolicy skrzyżowania z ul. Warszawską.

– Pętle indukcyjne są zamontowane w nawierzchni drogi rowerowej, kilkadziesiąt metrów przed skrzyżowaniem. Gdy nad pętlą przejeżdża rower, sterownik uruchamia procedurę przejścia do fazy obsługującej przejazd rowerowy. Dzięki temu rowerzysta ma możliwość przywołać zielone światło na przejeździe zanim się na nim pojawi – użytkownik jednośladu nie czeka na zielone światło wcale, albo czeka na nie krócej – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Rower jako środek transportu

Wielu gdynian traktuje rower jako środek transportu do i z pracy czy szkoły. Dlatego Gdynia wciąż rozbudowuje sieć dróg rowerowych, inwestujemy między innymi w takie udogodnienia jak podpórki przed skrzyżowaniami z sygnalizacją. Mają one za zadanie ułatwić oczekiwanie i sprawniejsze ruszenie z miejsca. W sumie jest ich ponad 200, przy ponad 50 skrzyżowaniach.

Wygodnym rozwiązaniem w Gdyni są rowery cargo, które można wypożyczyć bezpłatnie na tydzień. Rower „towarowy” umożliwia spakowanie zakupów, przewożenie dzieci, a nawet czworonoga!

Przypominamy również, że trwa kampania Rowerowy maj oraz projekt Do Pracy Jadę Rowerem. Zachęcamy do udziału w tych przedsięwzięciach.

Gdzie na wycieczkę?

Poza siecią dróg rowerowych w mieście, szczególnie urokliwe są trasy leśne, które można zaplanować samodzielnie w oparciu o aplikacje z mapami. Polecamy również specjalny przewodnik rowerowy „Gdynia na dwóch kółkach”, gdzie znajdziemy propozycje jednodniowych wycieczek rowerowych takich jak: pętla Źródło Marii, pętla Karwiny, pętla Pustki Cisowskie, pętla Kolibki, pętla Oksywie czy trasa nadmorska.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: