Gdzie szukać ochłody w Gdyni?

zdrój uliczny, woda tryskająca ze zdroju

W ciągu najbliższych dni synoptycy zapowiadają wzrost temperatury. W upalne dni warto zadbać o regularne nawadnianie – pomogą w tym poidełka umieszczone w kilkunastu lokalizacjach Gdyni.

Obecnie pod opieką Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni jest 13 działających zdrojów ulicznych na terenie miasta. Funkcjonują one w okresie od 1 maja do 30 października. Woda z poidełek jest przebadana, więc można pić ją bez obaw.

Lokalizacje poidełek:

 1. Bulwar Nadmorski na wysokości ul. Sędzickiego,
 2. Bulwar Nadmorski na wysokości ul. Ejsmonda,
 3. Park Centralny III- poidełko nr 1,
 4. Park Centralny III- poidełko nr 2,
 5. Park Centralny III- poidełko nr 3,
 6. Park Centralny III- poidełko nr 4,
 7. al. Marsz. Piłsudskiego – skrzyżowanie z ulicą Bema (teren Parku Centralnego III),
 8. al. Marsz. Piłsudskiego – skrzyżowanie z ulicą Prusa,
 9. Al. Jana Pawła II, przy fontannie,
 10. ul. Orłowska, przy wejściu na molo,
 11. ul. Źródło Marii obok figurki Matki Boskiej,
 12. ul. Armii Krajowej, na wysokości muszli koncertowej.
 13. Park Centralny II, przy siłowni zewnętrznej

Woda w poidełkach jest zdatna do spożycia i pochodzi z miejskich wodociągów. Przed sezonem, urządzenia przechodzą przegląd, chlorowany jest cały układ, a woda badana jest dokładnie pod kątem zdatności do spożycia. Z kolei w trakcie sezonu, poidełka są regularnie czyszczone i naprawiane, jeśli jest taka potrzeba.

Ochłoda w okolicy fontann – ale bez kąpieli i spożywania wody

Raz w tygodniu chlorujemy, uzdatniamy i wymieniamy wodę w fontannach, czyścimy też sita z zanieczyszczeń czy glonów. Pamiętajmy jednak, że w fontannach przepływ wody odbywa się w obiegu zamkniętym, a wysoka temperatura sprzyja rozwijaniu się bakterii. Dlatego apelujemy o rozwagę i przypominamy, że woda fontannach nie nadaje się ani do spożycia, ani do kąpieli. Pamiętajmy o tym również w kontekście naszych czworonogów.

Najlepsza na ochłodę – kąpiel w morzu

Podczas upałów, największą ochłodę przynieść mogą kąpiele w morzu – korzystajmy jednak tylko z plaż strzeżonych, zachowując zasady bezpieczeństwa.

Gdyńskie Centrum Sportu organizuje kąpieliska w 4 dzielnicach miasta, tj. Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie. Są one czynne w godzinach 9.30-17.30.

Każdego dnia bezpieczeństwa plażowiczów strzegą ratownicy wyposażeni w profesjonalny sprzęt, dzięki czemu przygotowani są do przeprowadzenia szybkich i skutecznych interwencji. Gdyńskie kąpieliska są nie tylko bezpieczne, ale również przystosowane do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami. Udogodnienia znajdują się na plażach: Gdynia Śródmieście oraz Gdynia Orłowo.

Bieżące informacje na temat stanu wody w gdyńskich kąpieliskach można śledzić pod adresem https://gdyniasport.pl/pl/obiekty/plaze-i-kapieliska.

Ochłody w upalne dni możemy szukać również przebywając w okolicy gdyńskich zbiorników retencyjnych, w okolicy rzek i potoków czy na gdyńskich basenach.

Jak radzić sobie z upałami?

 • nawadniaj się,
 • schładzaj organizm – bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady,
 • stosuj kremy z filtrem,
 • unikaj słońca,
 • noś nakrycie głowy,
 • jeśli nie musisz – nie wychodź z domu,
 • unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • w ciągu dnia zasłoń i zamknij okna,
 • noś przewiewną odzież,
 • zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw,
 • zadbaj również o dobro swoich zwierząt.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: