Głos mieszkańców w Strategii Rowerowej Gdyni

Miasto przygotowuje Strategię Rowerową na lata 2023 - 2030, już dziś do konsultacji zaprasza mieszkańców naszego miasta

Miasto przygotowuje Strategię Rowerową na lata 2023 – 2030, już dziś do konsultacji zaprasza mieszkańców naszego miasta. Gdynianie i gdynianki mogą zabrać głos online, a także wziąć udział w ankietach dostępnych we wszystkich filiach Biblioteki Gdynia, Gdyńskim Centrum Seniora oraz sieci Przystani Sąsiedzkich.

– Ruszył cały proces konsultacji, czyli jeden z najważniejszych elementów przygotowywania szerokiego planu na to, jak w ciągu najbliższych kilkunastu-kilkudziesięciu lat zmieni się rowerowa infrastruktura w mieście. Strategia Rowerowa miasta to dokument, który określi długofalowo najważniejsze wyzwania i potrzeby rowerzystów, aż do roku 2030 – kompleksowo, bo poczynając od sieci dróg rowerowych na głównych ciągach komunikacyjnych, aż po kampanie promocyjne czy dotacje do  zakupu własnego jednośladu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Głos dla wszystkich

Od dziś do 31 maja br. mieszkańcy naszego miasta mogą zabrać głos w sprawie rowerowych zmian w Gdyni, mogą to zrobić poprzez wypełnienie ankiety na kilka sposobów, poprzez:

– To dopiero początek całej drogi, która czeka Gdynię w toku rowerowych zmian. Strategia, zanim przybierze ostateczną formę, trafia do wszystkich mieszkańców, którzy chcą zabrać głos i podzielić się swoimi uwagami dotyczącymi jazdy na rowerze po Gdyni. Pierwszy etap konsultacji to określenie potrzeb i problemów w zakresie: infrastruktury, usług i finansów oraz działań edukacyjno-promocyjnych – mówi Alicja Pawłowska, kierowniczka Referatu Zrównoważonej Mobilności Wydziału Inwestycji UM Gdyni

Czym jest Strategia Rowerowa dla Gdyni do roku 2030? To dokument, który skupia się na trzech głównych elementach:

  • infrastrukturze: trasach, parkingach, stojakach, stacjach napraw, miejscach odpoczynku czy dostępności sprzętu i pojazdów na rynku;
  • promocji: zwiększaniu rowerowej świadomości gdynian, organizacji kampanii promocyjno-edukacyjnych, informowaniu, aktywizacji mieszkańców w rowerowych konkursach czy budowaniu poczucia wspólnej odpowiedzialności za to, jak rozwija się rowerowy klimat w mieście;
  • usługach: dofinansowaniach do zakupu rowerów i sprzętu, wypożyczalniach, systemach sharingowych, serwisach, planowaniu podróży czy doradztwie dla instytucji.

Wyniki konsultacji będą miały wpływ, na ostateczną wersję dokumentu Strategia Rowerowa dla Gdyni do roku 2030, a zakładany termin przyjęcia gotowego opracowania to jesień tego roku.

Działania koordynuje Referat Zrównoważonej Mobilności Wydziału Inwestycji UM Gdyni. Już teraz masz istotne uwagi na temat ruchu rowerowego w Gdyni lub ciekawe pomysły na zmiany? Pytania, ciekawe pomysły, a także uwagi dotyczące ruchu rowerowego w Gdyni można przesyłać na adres mailowy mobilnosc@gdynia.pl.

 

do pobrania:

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: