Innowacyjne ławki w Gdyni

Przykładowa ławka solarna
Przykładowa ławka solarna – materiały prasowe Budżetu Obywatelskiego

 

Już wkrótce w Gdyni będzie można na ławkach nie tylko odpocząć, ale i podładować swój telefon. Na pomysł ustawienia ławek solarnych wpadli mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina oraz Witomina Leśniczówki. Projekt będzie realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Ławka solarna łączy w sobie wiele funkcji. Pozwala odpocząć, ale zaspokaja także potrzeby ludzi XXI wieku, gdzie telefon, tablet, laptop stał się nieodłącznym elementem życia. Wykorzystując światło słoneczne ławka daje możliwość ładowania telefonu i innych urządzeń mobilnych. Ma także dostęp do darmowego Wi-Fi.

Pomysł ustawienia ławek solarnych został zgłoszony w Budżecie Obywatelskim 2018. „Cieszy mnie, że powstają pierwsze w Gdyni ławki solarne. To, że są to projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego, pokazuje, że ten rodzaj konsultacji społecznych może być nie tylko formą partycypacji, ale również źródłem inspiracji do innowacyjnych rozwiązań” – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Na Chwarznie –Wiczlinie projekt zgłosiła Monika Koćwin i jest on częścią inwestycji zakładające wymianę oświetlenia przy głównych ulicach dzielnicy na oprawy LED. Autorem projektu na Witominie Leśniczówce (obecnie dzielnica Witomino) jest Marek Szymański. Projekt ten zakłada również budowę progu zwalniającego, oznakowanie przejścia dla pieszych, remont chodnika i montaż tablicy Tristar.

„Ławki solarne to prawdziwie międzypokoleniowy mebel miejski” – mówi Marek Szymański. – „Liczę, że seniorów przyciągnie estetyka i możliwość wypoczynku, a młodych gdynian rozwiązania techniczne tego sprzętu. Budżet Obywatelski to świetny pomysł na poprawianie rzeczywistości w najbliższym otoczeniu. Próbowałem kilkakrotnie i w końcu w 2018 roku udało się wygrać. W wielu dzielnicach jest spory potencjał do zagospodarowania, więc liczę, że za przykładem zwycięskich projektów w kolejnych latach pojawią się nowe, ciekawe propozycje” – dodaje.

W Gdyni zamontowanych zostanie 8 ławek miejskich zasilanych energią solarną, które umożliwią ich użytkownikom ładowanie urządzeń elektronicznych oraz bezpieczny i darmowy dostęp do zasobów sieci Internet. 7 z nich pojawi się w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, a jedna na Skwerze Mowińskiego w Witominie. Wszystkie ławki będą wyposażone w oświetlenie LED, dostęp do darmowego Internetu oraz minimum 2 porty USB i 2 stacje do ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego). Z tyłu ławki zamontowany będzie panel słoneczny, umożliwiający ciągłe ładowanie urządzeń przez minimum 10 godzin dziennie. Ponadto 5 z 7 ławek w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino będzie posiadało zintegrowany moduł stojaków rowerowych.

Na ogłoszone przez Zarząd Dróg i Zieleni postępowanie o udzielenie zamówienia na dostawę wraz montażem inteligentnych ławek solarnych wpłynęło 6 ofert: najtańsza zakłada realizację za 103 520 zł, najdroższa za 136 776 zł. Oferty zostaną ocenione kryterium najniższej ceny. Wykonawca będzie miał na realizację 60 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy.

Lokalizacja ławek:

  • ławki z modułem stojaków rowerowych: ul. Chwarznieńska, ul. Maćka z Bogdańca, ul. Staniszewskiego, ul. Wiczlińska, ul. Zaruskiego
  • bez stojaka: skwer Mowińskiego, ul. Filipkowskiego, ul. Jowisza.

artykuł za: gdynia.pl

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu