Jak optymalnie wykorzystać cyfrowe dane

na zdj. przedstawiciele firmy Smart Factor oraz pracownocy ZDiZ // fot.ZDiZ

W terminie 10-11 czerwca pracownicy Referatu Ewidencji Dróg i Obiektów Inżynierskich wzięli udział w szkoleniu, zorganizowanym przez warszawską firmę Smart Factor. W ciągu dwóch intensywnych dni warsztatowych pracownicy ZDiZ mieli szansę nie tylko podsumować okres 3-letniej współpracy w ramach wdrażania systemu SmartGem. Mogli również poznać nowe funkcjonalności systemu, które z pewnością usprawnią współpracę pomiędzy jednostkami samorządowymi. Panel warsztatowy umożliwił inżynierom zdobycie cennego certyfikatu, który potwierdza ich umiejętności w zakresie obsługi oprogramowania do ewidencji dróg i pozwala szkolić nowych użytkowników.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Gdynia wdrożyła innowacyjne oprogramowanie, które pozwala zarządzać danymi dotyczącymi ewidencji dróg. System ten funkcjonuje m.in. o zdjęcia wykonane podczas fotorejestracji ulic. Program SmartGem pozwala inżynierom szybko i sprawnie sprawdzić np. czy w danym pasie drogowym istnieje znak drogowy, reklama czy drzewo

Szkolenie SmartGem w Wwie // fot. ZDiZ

– Stawiamy na cyfryzację usług. Dlatego bardzo ważne jest otwieranie się na nowinki technologiczne i odważne implikowanie ich do skali naszych miejskich potrzeb i działań. Gdynia jako jedno z pierwszych dużych polskich miast zdecydowała się na wdrożenie tak kompleksowego programu do nowoczesnego zarządzania dróg. Obecnie czerpiemy z tego wymierne korzyści, bo pracownicy ZDIZ mogą niezwykle szybko pozyskać bardzo konkretne dane. Z programu SmartGem korzysta już w mieście łącznie ponad 160 specjalistów, w tym Straż Miejska oraz Policja. Teraz nasi pracownicy, jako certyfikowani eksperci w dziedzinie, będą mogli szkolić kolejnych urzędników, co w większym stopniu usprawni pracę służbom i jednostkom miasta – mówi Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Podczas szkolenia przedstawiono nie tylko nowe moduły do zarządzania sprawami administracyjnymi. Zaprezentowano możliwości jakie daje fotorejestracja sferyczna. Pozwala ona na przegląd przestrzeni w postaci panoramy sferycznej 360°, a także wykonanie precyzyjnych pomiarów. Uczestnicy warsztatów mieli też okazję poznać zakres działania i możliwości skaningu laserowego, który umożliwia generowanie gęstej i dokładnej chmury punktów 3D, będącej wiernym odwzorowaniem przestrzeni miejskiej.

– Wiarygodne dane w postaci modelu 3D umożliwiają detekcję obiektów w pasie drogi, czego przykładem jest inwentaryzacja reklam w przestrzeni miejskiej oraz weryfikacja (tzw. e-kontrola) legalności ich umieszczenia. Wykrycie nośników reklamowych na chmurze pozwala na pełną identyfikację tych obiektów, poprzez wskazanie ich lokalizacji, wymiarów oraz określenie powierzchni – wyjaśnia Szymon Ciupa ekspert z firmy Smart Factor.

Pozyskane informacje umożliwiają stworzenie kompletnej bazy danych obiektów, a także wdrożenie prac związanych z dostosowaniem do Uchwały Krajobrazowej

– Mamy za sobą bardzo intensywne szkolenie, podczas którego potwierdziliśmy nasze kompetencje w zakresie obsługi programu. SmartGem bezsprzecznie podniósł wydajność naszej codziennej pracy. Doceniają to nie tylko współpracujące wydziały urzędu czy jednostki. Zgłaszają się do nas inne samorządy, zainteresowane gdyńskim rozwiązaniem. Widzą bowiem konieczność korzystania ze zdigitalizowanych danych – podkreśla Tomasz Mrzygłocki, kierownik Referatu Ewidencji Dróg i Obiektów Inżynierskich.

 

 

 

 

 

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: