Jak szybciej dojechać do północnych dzielnic Gdyni?

ulica Kontenerowa

Udrożnienie ruchu na głównych ciągach drogowych to zadanie z którym mierzy się większość polskich miast. Jednym z pomysłów na usprawnienie komunikacji jest rozwój transportu publicznego i związanej z nim infrastruktury drogowej. Taki wariant wybrała Gdynia, która w ostatnim czasie zakupiła 55 nowych ekologicznych autobusów i 30 trolejbusów, dla których konsekwentnie uruchamia kolejne udogodnienia.

– Mamy bardzo dobrą informację dla gdyńskich pasażerów, a szczególnie dla tych, którzy podróżują do północnych dzielnic Gdyni. 27 listopada na Estakadzie Kwiatkowskiego uruchomimy trzy nowe odcinki, po których ruch autobusów będzie uprzywilejowany. Oznacza to, że korzystając z komunikacji miejskiej szybciej i sprawniej dojedziemy do domu czy na terminal promowy. Liczymy, że właśnie takie rozwiązania przekonają coraz większą rzeszę naszych mieszkańców do wyboru transportu publicznego – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju i zarazem przewodniczący Zespołu ds. Strategii Rozwoju Sieci Buspasów na terenie miasta Gdyni.

nowe odcinki buspasów na Estakadzie Kwiatkowskiego

Przypomnijmy, że pod koniec października prezydent Wojciech Szczurek powołał specjalny zespół ekspertów, w którym znaleźli się przedstawiciele Rady Miasta, wydziałów urzędu, ZKM, PKT oraz ZDiZ. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie programu rozwoju buspasów. W efekcie intensywnych prac zespołu w niecały miesiąc powstały pierwsze,  konkretne rozwiązania usprawniające ruch na Estakadzie Kwiatkowskiego.

Jak zmieni się organizacja ruchu na Estakadzie Kwiatkowskiego wyjaśnia Ewa Laskowska, która nie tylko uczestniczy w pracach zespołu ds. Strategii Rozwoju Sieci Buspasów, ale na co dzień kieruje referatem organizacji ruchu w gdyńskim ZDiZ. – Na łącznicy wjazdowej z ul. Janka Wiśniewskiego w kierunku Obłuża został wyznaczony buspas o długości 154 metrów. Pilotażowo na ostatnich 20 metrach linii ciągłej tego odcinka  zostaną zainstalowane separatory odblaskowe, które mają odwieść kierowców aut osobowych od zbyt wczesnego zjazdu na prawy pas. Będziemy obserwować czy to rozwiązanie się sprawdzi i pozytywnie wpłynie na zachowania kierowców – dodaje Ewa Laskowska.

Kolejny buspas na Estakadzie Kwiatkowskiego kończy się obecnie przed zjazdem na ul. Unruga, a w nowym rozwiązaniu został wydłużony o 195 metrów do łącznicy z ul. Kontenerową. W związku z tym inne pojazdy będą mogły zjeżdżać z Estakady Kwiatkowskiego w kierunku ul. Unruga tylko jednym pasem ruchu. Trzecia zmiana dotyczy segregacji ruchu na odcinku ul. Kontenerowej, przebiegającym pod Estakadą Kwiatkowskiego w kierunku bram BCT i ul. Unruga. Tuż za przystankiem Terminal Promowy 03 prawym pasem ruchu będą mogły poruszać się wyłącznie pojazdy jadące na wprost w kierunku bram BCT oraz autobusy skręcające w lewo na łącznicę wjazdową w stronę ul. Unruga. Lewym pasem ruchu , tak jak to jest obecnie, będzie można poruszać się jedynie w kierunku ul. Unruga.

Radny Miasta Gdyni, dr Marcin Wołek podkreśla, że nadanie priorytetu autobusom jest niezbędne dla podniesienia atrakcyjności oferty przewozowej w relacji dzielnice północne – centrum Gdyni. – Dla dużej grupy pasażerów czas podróży jest najważniejszym czynnikiem wyboru konkretnego środka transportu. Inwestujemy ogromne środki w zakup nowoczesnych autobusów i trolejbusów nie po to, by grzęzły one wraz z pasażerami w zatorach drogowych. Pracujemy nad kolejnymi usprawnieniami, z których część będzie przedsięwzięciami inwestycyjnymi.

Jak wygląda oznaczenie buspasów?
Na początku każdego buspasa kierowcy zauważą charakterystyczny znak pionowy, który dopuszcza jazdę autobusów, taksówek, pojazdów Gdyńskiego Transportu Osób z Niepełnosprawnościami, służb ratunkowych nieporuszających się na sygnałach oraz pojazdy Nadzoru Ruchu ZKM. Przypominamy, że z buspasa mogą też korzystać pojazdy elektryczne. Kolejny znak pionowy o sygnaturze D12 i T3a, z charakterystyczną tabliczką „koniec” będzie informował o zakończeniu buspasa.

Obecnie sieć gdyńskich buspasów liczy 5,26 km, a nowe odcinki wydłużą ją o 349 metrów.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu