KLIMATyczna przemiana na ul. 3 Maja

Ulica 3 Maja_ widok obecny i wizualizacja zmian_mat.pras. #dzielnicewGdyni

Kolejna ulica w ścisłym centrum Gdyni przejdzie metamorfozę. Jej 100-metrowy odcinek zostanie przystosowany do potrzeb pieszych mieszkańców. Szeroki i równy chodnik podniesie komfort komunikacji, a nowe strefy z wyselekcjonowaną zielenią sprawią, że mieszkańcy będą chętniej korzystać z tego fragmentu ulicy.

– Co miesiąc informujemy mieszkańców o modernizacjach i przebudowach, które realizujemy w wybranych przestrzeniach i ulicach Śródmieścia. Są one związane z naszym strategicznym projektem „KLIMATyczne Centrum”, w ramach którego przystosowujemy ulice, chodniki czy popularne deptaki do potrzeb pieszych i rowerzystów. Lada dzień rozpocznie się kolejna przemiana, dzięki której fragment ulicy 3 Maja zyska szersze i wygodniejsze chodniki. Z kolei profesjonalnie zaprojektowane strefy zieleni, zlokalizowane po obu stronach ulicy 3 Maja, podniosą walory estetyczne tej przestrzeni. A to dopiero pierwszy etap zmian, jakie zaplanowaliśmy na całej długości tej ulicy – zapowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Tak obecnie wygląda ul. 3 Maja z góry // fot. ZDiZ

Na czas przebudowy na 100-metrowym odcinku ulicy 3 Maja  (od ul. 10 Lutego do ul. Batorego) zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. W pierwszej fazie prac ekipa budowlana rozpocznie rozbiórkę chodnika po lewej stronie ulicy, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie kultowej „Cyganerii”. Po 3 tygodniach planowane jest rozpoczęcie prac po prawej stronie ulicy. Zakres robót będzie obejmował rozbiórkę krawężników, nawierzchni chodnika oraz likwidację zatoczek postojowych.

Na ww. odcinku zostaną ustawione nowe krawężniki. Fragment ulicy 3 Maja zyska także nową nawierzchnię chodnika z kostki betonowej wymiarach 20 x 20 cm. Zgodnie z księgą standardów dostępności nowych ciąg pieszy będzie wyposażony w tzw. płytki integracyjne, które ułatwiają komunikację osobom niedowidzącym i niewidomym. Chodniki po obu stronach ulicy zostaną poszerzone, co bezsprzecznie zwiększy komfort pieszych. Po obu stronach ulicy Wydział Ogrodnika Miasta zadba o zieleńce, które uatrakcyjnią tę przestrzeń.

Inwestycję realizuje gdyński Zarząd Dróg i Zieleni, a wykonawcą robót jest firma Eurovia Polska S.A., która na swoim koncie ma wiele udanych realizacji na terenie Gdyni.

Przypomnijmy, że w ramach KLIMATycznego Centrum wykonano następujące inwestycje:

– Molo Południowe zyskało nowe zagospodarowanie w postaci stref relaksu i zieleni

– ul. Świętojańska funkcjonuje w nowej, 1-kierunkowej organizacji ruchu, a dodatkowa ścieżka rowerowa zachęca amatorów jednośladów do podróży

– przy ul. Zawiszy Czarnego wybudowany peron przystankowy, który umożliwia dojazd komunikacją zbiorową bezpośrednio do Bulwaru Nadmorskiego

– 2 nowe przejścia dla pieszych na ul. Żeromskiego udogodniają mieszkańcom i turystom sprawne i bezpieczne dojście do ulubionego ciągu spacerowego wzdłuż Skweru Kościuszki

KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca relaksu w otoczeniu zieleni. Plan Klimatycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu