Kolejna doba walki z zimą

Pługo-posypywarka na gdysńkiej drodze // fot. Marcin Mielewski/gdynia.pl

Nieprzerwanie twają działania służb miejskich, które walczą z atakiem zimy. Nieustanny opad śniegu i minusowe temperatury utrudniają nie tylko komunikację, ale też akcję odśnieżania. Do usuwania skutków opadów śniegu zaangażowano maksymalne siły sprzętowe i kadrowe. Obecnie na mieście pracuje ponad 91 pojazdów specjalnych oraz 130 osób.

Prognozy synoptyków wskazują, że intensywny opad śniegu ma potrwać do czwartku 11 lutego do godzin porannych. Utrzymujemy zatem pełną mobilizację i działamy w trybie całodobowym. Prosimy wszystkich kierowców o wyrozumiałość i ostrożność. Tych, którzy nie posiadają umiejętności prowadzenia pojazdów w tak trudnych i wymagających warunkach, rekomendujemy skorzystanie z transportu zbiorowego. Mieszkańcy, którzy nie muszą podróżować powinni pozostać w domach – apeluje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Główny układ drogowy o łącznej długości 181 km odśnieża komunalny sprzęt. Tylko podczas ostatniej doby miejskie pługo-posypywarki przejechały łącznie dystans prawie 3 tysięcy km! Do posypu gdyńskich dróg wykorzystano mieszankę piasku i soli.

Pozostałe drogi, obejmując jezdnie o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym, ścieżki rowerowe, ciągi piesze, o łącznej długości 279 km utrzymują firmy zewnętrzne. Wykorzystają one sprzęt w postaci pługo-posypywarek, ciągników, ładowarek i samochodów dostawczych. Podobnie jak służby komunalne prowadzą działania non stop.

To również te służby dokładają maksymalnych starań, aby zapewnić drożność tuneli, schodów, kładek, miejsc parkingowych oraz przystanków komunikacji zbiorowej.

– Nie przerywamy naszych działań, aby zapewnić przejezdność dróg, co przy wielodobowych, intensywnych opadach jest ekstremalnie trudnym zadaniem. Warto zauważyć, że gdyński model odśnieżania pracuje rzeczywiście non-stop: o godz. 9.00 i 21.00 następuje krótka zmiana obsady kierowców i przez kolejne 12 h pługo-posypywarki pracują na drogach, zjeżdżając na bazę jedynie w celu uzupełnienia zapasu materiału do posypu – podkreśla Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Przypominamy numery kontaktowe dla mieszkańców:

Od poniedziałku do piątku, w sezonie zimowym tj. od 1 listopada do 30 kwietnia, w godzinach: 7:30 – 15:30 zgłoszenia przyjmuje Referat Planowania i Standaryzacji LIZUD  tel. 725 269 686.

Całodobowo zgłoszenia przyjmuje dyżurny Straży Miejskiej pod nr. tel. 986.

Zgłoszenia dotyczące stanu Obwodnicy Trójmiasta przyjmuje Punkt Informacji Drogowej  gdańskiego oddziału GDDKiA tel. 19 111.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu