Kolejne skrzyżowanie w systemie TRISTAR

do systemu Tristar włączone zostanie skrzyżowanie ulic Chwarznieńskiej i Krauzego

Za kilka dni do systemu TRISTAR włączone zostanie skrzyżowanie ulic Chwarznieńskiej i Krauzego nieopodal Węzła Chwarzno.

– Obecnie trwa konfiguracja parametrów łączności oraz prowadzone są testy wykonanych połączeń. Włączenie kolejnego skrzyżowania w miejski system zarządzania ruchem poprawi przede wszystkim płynność jazdy. Dzięki systemowi TRISTAR, nadzorujący go inżynierowie mogą na bieżąco sterować ruchem i reagować w różnych sytuacjach na drodze – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Aktualnie sygnalizacja działa według stałego harmonogramu. Dzięki podłączeniu do systemu TRISTAR zdecydowanie zmniejszy się czas reakcji związany z wszelkiego rodzaju awariami i usterkami sygnalizacji.

– Algorytmy sterowania, przy wsparciu operatorów systemu będą mogły w czasie rzeczywistym wpływać na działanie sygnalizacji świetlnej, w sytuacjach kiedy będzie pojawiał się wzmożony ruch np. w związku z remontami lub wypadkami i wynikającymi z nich objazdami – mówi Jakub Ubych, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

W celu podłączenia skrzyżowania do systemu centralnego, brakujący fragment światłowodu został poprowadzony na odcinku kilkuset metrów. Konieczna była także modernizacja istniejącego sterownika sygnalizacji świetlnej i wyposażenie go w infrastrukturę sprzętową umożliwiającą konwersję i transmisję danych za pomocą łącz światłowodowych. Wykonany został także nowy projekt sygnalizacji świetlnej polegający na dostosowaniu sposobu sterowania na skrzyżowaniu zgodnie z algorytmami optymalizującymi stosowanymi w systemie TRISTAR, w oparciu o obowiązujące przepisy. Na podstawie tego projektu przygotowana została nowa konfiguracja sterownika obejmująca zastosowanie nowego oprogramowania.

– Obecnie konfigurowane są parametry łączności i prowadzone są testy wykonanych połączeń. Następnie zaimplementowane zostanie nowe oprogramowanie sterownika, które będzie realizować pracę sygnalizacji świetlnej w oparciu o algorytmy optymalizacyjne w standardzie systemu TRISTAR, zgodnie z nowym projektem sygnalizacji świetlnej. Działanie sygnalizacji będzie w pierwszych dniach monitorowane, kalibrowane będą również parametry sterowania – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Skrzyżowanie ulic Chwarznieńskiej i Krauzego będzie już 83 skrzyżowaniem włączonym do systemu TRISTAR. ZDiZ w Gdyni odpowiada za utrzymanie 106 sygnalizacji świetlnych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: