Kolejne urządzenia zliczają rowerzystów w Gdyni

Droga rowerowa na ul. Władysława IV // fot. gdynia.pl

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni uruchomił kolejne liczniki rowerowe. Urządzenia mierzące natężenie ruchu jednośladów zostały zamontowane na ul. Płk. Stanisława Dąbka, na bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego, jeden licznik przeniesiony został na Al. Zwycięstwa.

– Urządzenia pozwalają na jednostkowe zliczanie rowerzystów przekraczających dany przekrój drogi rowerowej i obserwację w jaki sposób rozkładają się potoki ruchu jednośladów. Dane są przetwarzane i analizowane przez inżynierów Referatu. ds. rozwoju komunikacji rowerowej w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni, pozwala to m.in. na planowanie rozmieszczenia nowej infrastruktury – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Każdego miesiąca dane z liczników rowerowych są aktualizowane. Można je znaleźć pod linkiem: https://www.zdiz.gdynia.pl/liczniki-rowerowe. Aktualnie w Gdyni działa 11 urządzeń zliczających automatycznie ruch rowerowy, znajdują się przy ulicach:

– Zwycięstwa / Bernadowska

– Zwycięstwa / Redłowska

– Władysława IV (przy przystanku autobusowym w pobliżu X LO)

– Górskiego przy Stadionie Rugby

– Wiśniewskiego / Estakada

– Morska / Kcyńska przy jezdni w kierunku Centrum

– Morska / Kcyńska przy jezdni w kierunku Rumi

– Chwarznieńska (Obwodnica)

– Wielkopolska / Strzelców

– Płk. Dąbka (nieopodal ul. Ledóchowskiego)

– bulwar Nadmorski (w pobliżu parkingu przy Al. Piłsudskiego)

– Zliczanie rowerzystów odbywa się automatycznie dzięki pętlom indukcyjnym zamontowanym w nawierzchni drogi rowerowej. Przy jednym z liczników, przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym zamontowana jest również tablica, która pokazuje informacje odnośnie przejazdów rowerowych w danym dniu oraz dane z całego roku – mówi Jakub Furkal, Oficer Rowerowy Gdyni.

Najwięcej rowerzystów odnotowuje licznik umieszczony w drodze rowerowej przy skrzyżowaniu alei Zwycięstwa i ul. Redłowskiej, czyli jednej z głównych arterii miasta. Od początku roku urządzenie zarejestrowało prawie 480 tys. przejazdów. W sumie liczniki w Gdyni zarejestrowały w tym roku ponad 2 mln przejazdów.

Zakup nowych liczników rowerowych oraz przeniesienie urządzenia zostały zrealizowane w ramach projektu pn.: „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni”.

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: