Kolejne zatoki przejdą modernizację

Zatoki autobusowe, które przejda modernizację // fot. ZDiZ

Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni szuka wykonawcy, który zmodernizuje dwie zatoki autobusowe. W ramach zadania zostaną również zamontowane dwie tablice informacji pasażerskiej. To bardzo dobre informacje dla pasażerów korzystających z gdyńskiego transportu zbiorowego, bo zyskają lepszy i bezpieczniejszy komfort jazdy. Inwestycja zostanie sfinansowane ze środków unijnych.

W ubiegłym roku zostało zmodernizowanych 9 zatok autobusowych, które zyskały m.in. nową nawierzchnię oraz krawężniki profilowane. Chodniki w rejonie zatoki wyposażono w nowe płyty chodnikowe oraz specjalne płyty fakturowane, które są bardzo pomocne dla osób z niepełnosprawnościami. Każda z zatok została wyposażone w tablice informacji pasażerskiej. Wskazują one rozkład jazdy autobusów oraz trolejbusów. Wyświetlają również ważne komunikaty dotyczące ewentualnych utrudnień w ruchu.

– Wymieniamy nawierzchnię kolejnych zatok, aby poprawić standard komunikacji zbiorowej. Dzięki przebudowie dojazd do krawędzi przystanku będzie łagodniejszy i płynny, co z pewnością docenią pasażerowie. Rejon zatok doposażymy w tablice informacji pasażerskiej, których lokalizacje zostały wskazane przez ZKM. Pojawią się też lubiane przysiadaki umożliwiające podróżnym wygodne oparcia podczas oczekiwania na autobus. Tego typu modernizacje poprawiają nie tylko bezpieczeństwo, ale też funkcjonalność rejonu przystanków – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wykonawca robót będzie miał za zadanie zmodernizować zatokę autobusową „Obłuże Centrum 05/Estakada Kwiatkowskiego” kierunek Morska. Na przystanku planowana jest wymiana nawierzchni na betonową z zastosowaniem krawężników peronowych i płytek fakturowych. Bardzo istotną częścią modernizacji będzie wymiana nawierzchni bitumicznej jezdni na wysokości zatoki przystankowej. Nawierzchnia chodnika wraz z podbudową zostanie zmieniona i dodatkowo zostaną tam zastosowane płytki fakturowane, zgodne ze standardami dostępności. W ramach zadania będzie też przebudowany odcinek kanalizacji deszczowej. Wiata przystankowa również zostanie wymieniona, a w jej sąsiedztwie pojawią się przysiadaki oraz tablica informacji pasażerskiej.

zatoka autobusowa na Obłużu // fot. ZDiZ

Przy „al. Zwycięstwa – Powstania Styczniowego / Weteranów” kierunek Centrum zostanie wymieniona nawierzchni zatoki przystankowej na nawierzchnię betonową -Tak jak przy poprzednich modernizacjach dojazd do zatoki będą amortyzowały profilowane krawężniki peronowe. Płytki fakturowane na przystankach zapewnią bezpieczne dojście osobom niedowidzącym i niewidomym. Na odcinku od ul. Weteranów w kierunku ul. Powstania Styczniowego ułożymy nową nawierzchnię bitumiczną jezdni wraz z podbudową. Dodatkowo rejon przystanku zyska nową balustradę na moście nad rzeką Kaczą – mówi inż. Bożena Młodzianowska, z referatu Utrzymania Dróg i Obiektów Inżynierskich, która będzie nadzorować to zadanie.

zatoka autobuoswa na al. Zwycięstwa //fot. ZDiZ

Druga tablica informacji pasażerskiej ma być zamontowana przy zatoce „Kilińskiego 01/ul. Władysława IV” kierunek Gdynia Dworzec Główny PKP i jednocześnie ma zostać przebudowana kanalizacja kablowa w rejonie tej zatoki.

Gdyński ZDiZ na oferty czeka do 5 lipca do godz.10:00. Wyłoniona firma będzie zobligowana wykonać zakres zadania jeszcze w tym roku.

Realizacja w ramach zadania „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia –Chylonia” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Fundusze Europejskie

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: