Kolejny gdyński woonerf

W Gdyni powstanie kolejna przestrzeń współdzielona, czyli tzw. woonerf // fot. M. Mielewski

Po al. Abrahama, ul. Nałkowskiej, czas na ul. Pawią. W Gdyni powstanie kolejna przestrzeń współdzielona, czyli tzw. woonerf.

– Wiemy, jak ważne dla mieszkańców są inwestycje poprawiające komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kolejnym przykładem takich działań jest właśnie planowany woonerf na ul. Pawiej, który wpłynie przede wszystkim na bezpieczeństwo osób pieszych ponieważ uspokoi ruch. Celem wyznaczania przestrzeni współdzielonych jest pozostawienie funkcji komunikacyjnej przy jednoczesnym nadaniu priorytetu rowerzystom i pieszym – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – dzięki wprowadzeniu strefy zamieszkania, bezwzględnie pierwszeństwo będzie miał zawsze pieszy lub rowerzysta, a samochody będą mogły poruszać się maksymalnie z prędkością 20 km/h – tłumaczy wiceprezydent Gdyni.

Woonerf powstanie na odcinku ul. Pawiej od ul. Bławatnej do ul. Pawiej 22A. Na tym fragmencie wprowadzona zostanie nowa organizacja ruchu polegająca na nowym oznakowaniu poziomym i pionowym informującym o strefie zamieszkania.

– Po zakończeniu prac fragment ul. Pawiej będzie zdecydowanie bardziej przyjazny osobom pieszym i rowerzystom. Obecnie na wspomnianym odcinku funkcjonuje już próg zwalniający, wprowadzenie tam strefy zamieszkania dodatkowo wymusi na kierowcach wolniejszą jazdę oraz ostrożność – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Poza wprowadzeniem nowej organizacji ruchu, na ul. Pawiej wykonanych zostanie szereg innych prac. Na wspomnianym fragmencie nie jest konieczna wymiana nawierzchni, gdyż jest ona w bardzo dobrym stanie. Prace skupią się na budowie miejsc postojowych, budowie fragmentu chodnika (przy skrzyżowaniu z ul. Bławatną) i przebudowie zjazdów do posesji. Zagospodarowane zostaną tereny zielone, pojawią się również elementy małej architektury takie jak 3 ławki, przysiadak czy kosze na śmieci.

Prace rozpoczną się we wtorek 29 sierpnia i zakończą się w listopadzie. Na czas prowadzonych robót mogą występować miejscowe zwężenia ul. Pawiej na wspomnianym odcinku.

– Zmiany na ulicach Gdyni i kolejne działania które mają przede wszystkim na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób pieszych to efekt wielu dyskusji z mieszkańcami, Radami Dzielnic i wniosków które składają. O tym projekcie dyskutowaliśmy wielokrotnie, a w trakcie pandemii spotykaliśmy się z mieszkańcami na ich ulicy, by dyskutować o zakresie zmian na ul. Pawiej– mówi dr hab. Marcin Wołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni.

 – Dzięki takim zmianom, nasze miasto staje się bardziej przyjazne dla pieszych, rodzin z dziećmi, rowerzystów – mówi Anna Kamińska, radna dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo – Bardzo ważne jest również to, że stają się równocześnie bardziej bezpieczne, dzięki planowanym ograniczeniom prędkości.

Koszt zaplanowanych prac to około 450 tys. zł, inwestycja jest realizowana z budżetu Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: