Kto zbuduje przejście dla pieszych na ul. Jana z Kolna?

Rejon ul. Jana z Kolna, w którym powstanie przejście dla pieszych // fot. ZDiZ

W rejonie Miejskich Hal Targowych planowana jest budowa przejścia dla pieszych. Ma ono służyć przede wszystkim mieszkańcom robiącym zakupy w tej popularnej destynacji. Beneficjentami będą również pasażerowie korzystający z przystanków autobusowych i trolejbusowych zlokalizowanych wzdłuż ulicy Jana z Kolna. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni otrzymał jedną ofertę na wykonanie tego zadania.

Przedmiotem przetargu jest wykonanie robót budowlanych, w ramach których ma powstać nowa „zebra”. Dodatkowym elementem podnoszącym widoczność i bezpieczeństwo pieszych na przejściu ma być sygnalizacja świetlna włączona do zarządzania w system TRISTAR oraz energooszczędne oświetlenie. W postępowaniu wpłynęła jedna oferta z Przedsiębiorstwa Wielobranżowego Przemysław Kozłowski z Gdańska, opiewająca na kwotę 296 814, 77 złotych brutto.

– Zgodnie z procedurami dokładnie przeanalizujemy warunki tej oferty. Jednak przekracza ona założony przez nas budżet o prawie 100 tysięcy złotych. Bezwzględnie chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa w tej lokalizacji. Zdajemy sobie sprawę, że wielu pasażerów gdyńskiej komunikacji zbiorowej przekracza ruchliwą ulicę Jana z Kolna. Dlatego też nowe przejście dla pieszych chcemy wybudować w optymalnym miejscu, na wysokości przystanków i Hali Rybnej. Ma być wyposażone w sygnalizację i dodatkowe latarnie LED. Jednak musimy mieć na uwadze ramy budżetowe i dopasować do nich skalę każdej inwestycji – wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W ramach tego zadania Wykonawca musi zrealizować następujące elementy nowego przejścia:

– budowę urządzeń służących do zarządzania ruchem drogowym w postaci słupów sygnalizacji świetlnej wraz z oprawami oświetleniowymi przejść dla pieszych, szaf sygnalizacji świetlnej i linii kablowych pętli indukcyjnych

– budowę kanalizacji kablowej na potrzeby sygnalizacji świetlnej

– budowę sieci kanalizacji deszczowej w postaci wpustu oraz przykanalika

– przebudowę chodnika w otoczeniu przejścia dla pieszych

– montaż linii kablowych teletechnicznych i elektroenergetycznych w kanalizacji kablowej

Warto podkreślić, że orędownikami budowy tego przejścia dla pieszych są radni dzielnicy Śródmieście. Na szczególną uwagę zasługuje zaangażowanie ówczesnej przewodniczącej rady – pani Elżbiety Raczyńskiej, która bardzo mocno wspierała tę realizację.

Przejście dla pieszych na ul. Jana z Kolna jest jedną z wielu inwestycji, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i uspokojenie ruchu kołowego w Śródmieściu. Są one realizowane w ramach projektu KLIMATyczne Centrum. Plan KLIMATycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: