Metamorfozy miejsc zabaw i rekreacji na Pustkach Cisowskich – Demptowie

Plac zabaw przy ul. Gulgowskiego oraz górka przy ul. Borowikowej // fot. ZDiZ

Kolejne realizacje z Budżetu Obywatelskiego i kolejne dobre wieści tym razem dla najmłodszych gdynian mieszkających na Pustkach Cisowskich – Demptowie. Dwa osiedlowe tereny przy ul. Gulgowskiego i ul. Borowikowej zyskają nowe sprzęty zabawowe. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni wyłonił już projektanta tych zadań, który ma 60 dni na przygotowanie dokumentacji projektowo—kosztorysowej dla tych inwestycji.

Projekty dotyczą placu zabaw i strefy rekreacji zlokalizowanych na dwóch, przeciwległych końcach dzielnicy. W ramach zwycięskich projektów plac zabaw przy ul. Gulgowskiego zostanie doposażony w nowoczesne, atestowane urządzenia zabawowe. A górka przy ulicy Borowikowej zyska zjazd linowy.  W projektach tych przestrzeni nie zabraknie nawierzchni bezpiecznych oraz małej architektury w postaci, ławek, stojaków rowerowych czy koszy na śmieci.

– Modernizacje placów zabaw oraz tworzenie stref relaksu i rekreacji cieszą się niezmienną popularnością podczas głosowań w Budżecie Obywatelskim. To dla nas sygnał, że mieszkańcy chętnie korzystają z tych osiedlowych miejsc i warto inwestować tam miejskie środki budżetowe. Chcemy, aby jak najwięcej placów spełniało gdyńskie standardy bezpieczeństwa i jednocześnie aktywizowało najmłodsze pokolenia gdynian. Jestem przekonany, że obie inwestycje spełnią oczekiwania mieszkańców Pustek Cisowskich – Demptowa – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Pierwsza inwestycja będzie dotyczyła górki przy ul. Borowikowej. Do zagospodarowania przewidziano prawie 120 m2 powierzchni. Co istotne jest to teren trawiasty, idealny na montaż tam bardzo popularnego wśród dzieci zjazdu linowego. Zgodnie z sugestią wnioskodawczyni ma tam zostać zainstalowana „tyrolka” o długości ok. 25 metrów. Zjazd ma być zabezpieczony matami przerostowymi. Zmodernizowany teren zyska również ławki, kosze oraz stojaki rowerowe. Zgodnie ze standardami dostępności Miasta Gdyni zostanie przygotowany dojazd oraz dostęp do urządzeń dla osób z niepełnosprawnością.

Metamorfozie zostanie poddany też istniejący plac zabaw przy ul. Gulgowskiego. Będzie ona polegała głównie na wymianie przestarzałych urządzeń zabawowych. W nowej odsłonie na placu znajdą się m.in. zestaw zabawowy, huśtawka oraz linarium. Będą to nowoczesne, certyfikowane zabawki odporne na działanie czynników atmosferycznych. Pod urządzeniami pojawią się nawierzchnie bezpieczne: syntetyczna, żwirowa, z kostki betonowej oraz trawiasta. Co ważne projektant ma również uwzględnić dodatkowe nasadzenia na skarpie. Nie zabraknie też nowych ławek i koszy. Teren ma spełniać wymogi dostępności dla dojazdu oraz dostępu do urządzeń dla osób z niepełnosprawnością.

– Są to inwestycje wyczekiwane przez mieszkańców Pustek Cisowskich – Demptowa, którzy dali tym projektom głosy uzyskując wynik rekordowy wśród wniosków w Gdyni w 2019 roku (głosowało na niego 1579 mieszkańców). Głosy były tym chętniej oddawane, że dotyczyły kilku placów zabaw i rekreacji w dzielnicy i mieszkańcy byli świadomi, że są to miejsca z ich najbliższej okolicy. Udoskonalenie tych stref z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem – wyjaśnia pani Emilia Rogala, wnioskodawczyni tych projektów.

Środki finansowe przeznaczone na realizację przedsięwzięcia wraz z opracowaniem dokumentacji wynoszą 140 600 złotych

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu