Modernizacja placu zabaw na Pogórzu

Tak obecnie wygląda przestrzeń placu zabaw przy ul.Romanowskiego // fot. ZDiZ

Kolejny zwycięski projekt z Budżetu Obywatelskiego trafia do realizacji. Tym razem dzięki głosom mieszkańców popularny plac zabaw przy ulicy Romanowskiego 52, 54 i 56 zmieni się w bezpieczne i nowoczesne miejsce spotkań i integracji. To długo oczekiwana inwestycja szczególnie przez najmłodszych mieszkańców dzielnicy Pogórze. Gdyński ZDiZ już przygotował umowę na wykonanie dokumentacji projektowej tego zadania.

Wnioskodawczyni projektu – pani Agnieszka Gorlik – świadomie wybrała istniejący od wielu lat plac zabaw zlokalizowany między blokami przy ulicy Romanowskiego. To miejsce optymalnie spełnia oczekiwania dzieci oraz opiekunów. Jest to ogrodzony teren o powierzchni 1100 m2, wokół którego znajduje się sporo zieleni. Posiada też chodniki umożliwiające dotarcie do niego wózkom dziecięcym czy rowerom. Niestety upływ czasu sprawił, że urządzenia na placu nie są już atrakcyjne i przystosowane do bezpiecznej zabawy dla maluchów. Dlatego też pomysł przebudowy tej zabawowej przestrzeni zyskał aprobatę mieszkańców, a w szczególności rodzin z małymi dziećmi.

– Dzielnicowe place zabaw są ważną przestrzenią integrującą nie tylko najmłodszych, ale i starszych gdynian. Cieszymy się, że mieszkańcy dostrzegają potencjał tych miejsc i chcą poprawiać ich funkcjonalność i bezpieczeństwo. Tego rodzaju inwestycje projektujemy zgodnie ze Standardami Dostępności, aby były  przystosowane nie tylko do potrzeb dzieci, ale i osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu każdy zmodernizowany plac zabaw podnosi nie tylko bezpieczeństwo, ale i jakość życia mieszkańców naszego miasta –  podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zgodnie z pomysłem wnioskodawczyni na placu zostaną wyodrębnione 2 strefy: dla dzieci młodszych i starszych. Znajdą się tam różnorodne urządzenia zabawowe, sprawnościowe, sprężynowe,  huśtawki, bujaki czy piaskownica. Wszystkie nowe elementy będą wykonane z atestowanych materiałów, odpornych na niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Istniejące urządzenia zabawowe mają zostać usunięte. Nowa przestrzeń ma posiadać nawierzchnie bezpieczne: żwirowe i syntetyczne. Z kolei w rejonie wejścia i w obrębie ławek będzie to nawierzchnia z kostki betonowej oraz trawiastej. Na zmodernizowanym placu znajdą się ławki z drewnianymi podłokietnikami, ławki młodzieżowe , stojaki rowerowe oraz kosze na śmieci. Przestrzeń zyska bezpieczne ogrodzenie i funkcjonalności dla osób z niepełnosprawnościami.

– Od 30-tu lat jestem mieszkanką Pogórza Górnego i ze smutkiem obserwuję, jak wyposażone w latach 90-tych osiedlowe place zabaw tracą na atrakcyjności. Jako mama małych dzieci wiem, że takie przestrzenie zabawowe są w naszej dzielnicy bardzo potrzebne. To zmotywowało mnie do złożenia projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego na przebudowę największego miejsca zabaw przy ul. Romanowskiego 52, 54 i 56. Dzięki przychylności mieszkańców udało się nam wygrać. Jestem przekonana, że po metamorfozie plac ten będzie tętnił życiem i integrował osiedlową społeczność – podkreśla pani Agnieszka Gorlik.

Co ważne projekt budowlany tej inwestycji będzie uzgodniony m.in. ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Stoczniowiec”, wnioskodawczynią, Ekspertem ds. dostępności miasta Gdyni oraz gestorami sieci.

Zgodnie z umową, Studio Projektowe Outside z Lublina będzie mieć 90 dni na przygotowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej, która pozwoli gdyńskiemu ZDiZ ogłosić przetarg na wykonanie robót.

Środki finansowe przeznaczone na realizację całego przedsięwzięcia (projekt oraz wykonanie) to 345 330 zł.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu