Na Dąbrowie powstanie park trampolin oraz wybieg dla psów z torem agility

Park trampolin i tor przeszkód dla psów na Dąbrowie // fot. ZDiZ

Dobra informacja dla mieszkańców Dąbrowy. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu 2019 ich dzielnica wzbogaci się o dwie atrakcyjne inwestycje. Będzie to park trampolin ziemnych, który z pewnością ucieszy najmłodszych. Z kolei właściciele czworonogów zyskają wybieg dla psów z torem przeszkód. Właśnie rusza projektowanie obu inwestycji.

Jednostką realizującą te zadania jest gdyński Zarząd Dróg i Zieleni, który na podstawie postępowania przetargowego wyłonił projektanta dla obu inwestycji. Opracowaniem dokumentacji projektowo- kosztowej zajmie się Małgorzata Piotrowicz – doświadczona architekt, która z powodzeniem realizowała wiele projektów gdyńskich placów zabaw. Zgodnie z podpisaną umową wykonawczyni ma 60 dni na przygotowanie dokumentacji uwzględniającej wytyczne wnioskodawców.

– Cieszę się, że gdynianie głosują na projekty z Budżetu Obywatelskiego, które premiują ruch i rekreację na świeżym powietrzu. Bo każda z tych inwestycji zapewni im nowoczesne i atrakcyjne miejsca, które będą nie tylko integrować, ale motywować do aktywności sportowych. Jestem przekonany, że zarówno park trampolin, jak i wybieg dla czworonogów szybką zyskają popularność wśród starszych i młodszych mieszkańców Dąbrowy – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Pomysłodawczynią budowy parku trampolin ziemnych przy ul. Szafranowej jest pani Anna Brzeska-Cupisz, która już wcześniej z powodzeniem zrealizowała chociażby projekt miasteczka drogowego przy ZSP nr 3 przy ul. Nagietkowej 73. Tym razem jej projekt dotyczył przestrzeni o powierzchni 150 m2, która funkcjonuje jako teren rekreacyjny, ale bez celowego zagospodarowania. Dzięki głosom mieszkańców ten właśnie trawnik, w rejonie skrzyżowania ulic Szafranowej oraz Rdestowej, stanie się ogrodzonym parkiem z ziemnymi trampolinami. Będzie to pierwsza taka przestrzeń na Dąbrowie. Na placu mają znaleźć się trampoliny o różnych rozmiarach zabezpieczone bezpieczną nawierzchnią syntetyczną. Dodatkowo teren ten zyska różne elementy małej architektury w postaci ławek z podłokietnikami, ławek młodzieżowych, koszy na śmieci oraz stojaków rowerowych. Zgodnie z gdyńskimi standardami dostępności urządzenia mają być wykonane z bezpiecznych, certyfikowanych i trwałych materiałów, odpornych na czynniki atmosferyczne.

Kolejną dzielnicową nowością będzie wybieg dla psów z torem przeszkód.  Umożliwi on czworonogom i ich właścicielom trening agility, polegający na wspólnym pokonywaniu specjalnego toru z różnorodnymi urządzeniami/ przeszkodami. Na realizację tego zadania wnioskodawca – Lechosław Dzierżak- wybrał rejon skrzyżowania ulic Rdestowej oraz Kameliowej. To teren o powierzchni 500 m2 sąsiadujący z myjnią samochodową oraz lasem. Zgodnie z pomysłem autora ma powstać psi plac zabaw z bezpiecznym ogrodzeniem, a urządzenia zabawowe w postaci słupków do slalomu, murków czy pochylni z tunelem powinny być zainstalowane na nawierzchni trawiastej. Co ważne urządzenia mają być odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz posiadać deklarację zgodności z zaleceniami Związku Kynologicznego w Polsce. Przestrzeń placu ma zyskać ławki z podłokietnikami, stojaki rowerowe oraz kosze na odpady. Dojazd do wybiegu oraz dostęp do jego wyposażenia powinien być przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

– Wielu mieszkańców naszej dzielnicy posiada psy i często sygnalizowali potrzebę utworzenia miejsca, gdzie można byłoby bawić się z nimi czy bezpiecznie spuścić ze smyczy. Wskazywali np. działki leśne, na których przepisy uniemożliwiały stworzenie takiego miejsca. Znaleźliśmy jednak teren tuż przy ulicy Rdestowej, w samym środku dzielnicy. To jednocześnie przestrzeń odsunięta od zabudowań mieszkalnych, w sąsiedztwie terenów zielonych, w okolicy uczęszczanych tras spacerowych. To optymalne miejsce na tę dzielnicową inwestycję – podkreśla Lechosław Dzierżak, wnioskodawca tego projektu.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu