Na odcinku ul. Wiśniewskiego powstaje buspas

Na tym odcinku ul. Wiśniewskiego powstanie buspas // fot. ZDiZ

Dobre informacje dla pasażerów podróżujących do północnych dzielnic Gdyni. Jeszcze w te wakacje na 200-metrowym odcinku ul. Wiśniewskiego powstanie buspas. Połączy on zatokę autobusową przy ul. Energetyków z funkcjonującym już buspasem na łącznicy z estakadą Kwiatkowskiego. Drogowcy już rozpoczęli roboty.

To kolejny gdyński buspas, który powstaje w efekcie prac Zespołu ds. Strategii Rozwoju Sieci Buspasów. Jego eksperci m.in. znajdują nowe rozwiązania optymalizujące miejski transport zbiorowy. Na bieżąco analizują natężenia ruchu i pracują nad kolejnymi usprawnieniami w newralgicznych rejonach miasta.

– Konsekwentnie premiujemy gdyński transport zbiorowy i wyznaczamy kolejne udogodnienie dla pasażerów. Korzyści z buspasa na ul. Wiśniewskiego będę mieli mieszkańcy Obłuża, Oksywia, Pogórza, Babich Dołów, którzy na co dzień podróżują komunikacją zbiorową do swoich domów. Buspas pozwoli zaoszczędzić cenne minuty, szczególnie w godzinach popołudniowego szczytu. Tym samym gdyńska sieć buspasów będzie liczyć łącznie 9 kilometrów – zaznacza Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Początek nowego buspas będzie na wysokości ul. Energetyków, gdzie zlokalizowany jest bardzo popularny przystanek autobusowy o nazwie „Energetyków 02”. Zatrzymują się przy nim linie autobusowe, które kursują nie tylko do północnych dzielnic Gdyni, ale też do dzielnicy Cisowa, a nawet do Rewy. Buspas dowiąże się do istniejącego odcinka na łącznicy z estakadą.

W ramach robót drogowych zaplanowano likwidację wyspy separacyjnej wraz z masztem i komorą sygnalizacyjną na połączeniu ul. Janka Wiśniewskiego z łącznicą estakady. Umożliwi to manewr prawoskrętu ze środkowego pasa jezdni ul. Janka Wiśniewskiego. Z kolei lewy pas będzie oddelegowany do jazdy na wprost.

– Aby umożliwić równoczesny przejazd dwoma pasami ruchu na łącznicę wjazdową na estakadę zostanie wykonane poszerzenie jezdni – wyjaśnia inż. Magdalena Łoska-Salow, która z ramienia gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni nadzoruje to zadanie – W związku z tym sygnalizator pieszy i rowerowy zostanie przestawiony, a jedno przęsło bariery będzie rozebrane. Istniejący maszt z sygnalizatorem, zlokalizowany w pasie zieleni, zostanie zlikwidowany. Pojawi się nowy maszt z wysięgnikiem oraz komorami sygnalizacyjnymi dla każdego pasa ruchu.

W ostatnim etapie prac zaplanowano wykonanie odpowiedniego oznakowania pionowego i poziomego.

Przypomnijmy, że na początku każdego buspasa kierowcy zauważą charakterystyczny znak pionowy, który dopuszcza jazdę autobusów, taksówek, pojazdów Gdyńskiego Transportu Osób z Niepełnosprawnościami, służb ratunkowych nieporuszających się na sygnałach oraz pojazdy Nadzoru Ruchu ZKM. Z buspasa mogą też korzystać pojazdy elektryczne. Kolejny znak pionowy o sygnaturze D12 i T3a, z charakterystyczną tabliczką „koniec” informuje o zakończeniu buspasa.

Przewidywany koszt  tego zadania to 170 tysięcy złotych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: