Na Skwerze Arki Gdynia powstanie strefa rekreacji

Napis "Arka Gdynia" i obecny wygląd skweru // fot. gdynia.pl

Zagospodarowanie i estetyzacja miejskich przestrzeni to zadania, które bardzo często pojawiają się wśród wniosków Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy wykazują w tej dziedzinie wiele cennych inicjatyw. Podobnie było w przypadku pana Radosława Roeske, którego wniosek na stworzenie strefy rekreacyjnej przy Skwerze Arki Gdynia, wygrał głosowanie i właśnie trafia do dalszej realizacji.

Zgodnie z intencją wnioskodawcy skwer ma stać się funkcjonalnym i nowocześnie zaprojektowanym terenem, który zachęci nie tylko dla mieszkańców, ale i odwiedzających Gdynię turystów, do relaksu na świeżym powietrzu. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni zrealizował już część tej inwestycji. W ubiegłym roku zainstalowano tam 17-metrowy napis Arka Gdynia. Teraz ZDiZ ogłosił przetarg na wykonanie pozostałych elementów tego zadania.

Ta inwestycja z Budżetu Obywatelskiego świetnie wpisuje się w nasz strategiczny projekt KLIMATyczne Centrum. Chcemy, aby szczególnie w Śródmieściu mieszkańcy mogli znaleźć przyjazne i zielone strefy do wspólnego wypoczynku. Po metamorfozie na Skwerze Arki Gdynia pojawią się designerskie ławki w kształcie fali, zrekultywowane trawniki oraz nowe trawy ozdobne. Cały teren doświetlą latarnie z energooszczędnymi lampami LED. Będzie to fantastyczna przestrzeń spotkań nie tylko dla gdynian, ale odwiedzających nasze miasto turystów – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zgodnie z istniejącym projektem wykonawca, który przedstawi najkorzystniejszą ofertę, będzie musiał wykonać szereg prac porządkujących ten teren. W pierwszej kolejności konieczne będzie przeprowadzenie rozbiórek istniejących krawężników i demontaż ławek. W ramach nowego zagospodarowania zostaną przestawione istniejące kosze na odpady oraz zamontowane obrzeża betonowe. Nawierzchnie ścieżek pozostaną bez zmian, ale przewiduje się ich uzupełnienie np. w miejscach, gdzie na skutek robót zostaną one naruszone.

W kolejnych etapach zaplanowano montaż nowoczesnego, kilkunastometrowego siedziska. Projekt zakłada użycie 37 modułów, z których powstanie jedna ławka w kształcie fali. Wykonawca będzie także odpowiedzialny za zagospodarowanie terenów zieleni. Na powierzchni ponad 150 m2 zostaną wykonane nasadzenia miskanta (trawy ozdobnej), a ponad 2600 m2 trawnika będzie zrekultywowanych. Przestrzeń skweru zyska również instalację elektryczną sterująco-zasilającą oraz 9 energooszczędnych latarni LED.

Projekt związany z rewitalizacją Skweru Arki Gdynia wpisuje się w charakter Bulwaru Nadmorskiego. Będzie to przestrzeń rekreacyjna, w której będziemy mogli odpocząć ze wspaniałym widokiem na zatokę. Inicjatywa stowarzyszenia kibiców z jednej strony nadaje miejscu charakter związany z ich ukochaną drużyną sportową, dopełniając go o przestrzeń, w której każdy gdynian będzie czuł się dobrze. To bardzo ciekawy projekt Budżetu Obywatelskiego – trzymam kciuki za realizację w tym roku! – podkreśla Jakub Ubych, pełnomocnik Prezydenta ds. dzielnic

Z uwagi na okres tzw. wysokiego sezonu letniego, wyłoniony w postępowaniu wykonawca będzie mógł przystąpić do prac nie wcześniej niż 17.08.2020 r. i będzie miał 120 dni na wykonanie robót.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu