Nasadzenia na placu dworcowym w Chyloni

sosna kosodrzewina

W weekend betonowe donice na placu dworcowym przy stacji SKM Chylonia zazieleniły się. Gatunki roślin, jakie zostały tam nasadzone to sosna kosodrzewina oraz miskant chiński.

– Przebudowa węzła Chylonia, która zakończyła się w minionym roku to jedna z najważniejszych komunikacyjnych inwestycji ostatnich lat. Mieszkańcy zyskali wygodniejszą i łatwiejszą możliwość przesiadki do komunikacji zbiorowej. Powstały nowe parkingi park&ride, infrastruktura dla pieszych, drogi i wiaty parkingowe dla rowerzystów czy oświetlenie. Uzupełnieniem są nowe betonowe donice, w których kilka dni temu pojawiły się nowe rośliny – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W 19 donicach posadzona została sosna kosodrzewina oraz miskant chiński. To gatunki roślin, które świetnie sprawdzają się w tego typu miejscach. Nasadzenia zostały zrealizowane w miniony weekend.

– Od około roku mieszkańcy m.in. Chyloni, Cisowej czy Pustek Cisowskich i Demptowa mogą w łatwiejszy sposób korzystać ze zrównoważonego transportu, zamieniając samochód na autobus lub pociąg bądź przemieszczając się do punktu przesiadkowego na rowerze. Dopełnieniem tej ważnej inwestycji są nowe nasadzenia, chociaż pełny efekt końcowy będziemy mogli podziwiać dopiero w wakacje, gdy rośliny zakwitną – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Kosodrzewina znana również jako sosna górska nie ma szczególnych wymagań w stosunku do gleby i stanowiska, jest całkowicie odporna na mróz, toleruje wiatry, suszę i zanieczyszczenia miejskie. Natomiast miskant chiński to efektowna trawa ozdobna, która w naturze występuje w Azji, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna. Miskant chiński kwitnie w lipcu/sierpniu, aktualnie w donicach znajdują się sadzonki.

sadzonka rośliny w betonowej doncy, miskant chiński
Sadzonki miskanta chińskiego // fot. ZDiZ

Zarówno miskant chiński, jak i kosodrzewina znajdują się w różnych lokalizacjach Gdyni, są to więc gatunki które sprawdziły się w warunkach miejskich. Nasadzenia zostały zrealizowane w ramach bieżących działań ZDiZ i zostały zaplanowane wspólnie z Ogrodnikiem Miasta.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: