Nie zostawiaj hulajnogi na chodniku!

hulajnogi elektryczne

Hulajnogi elektryczne pojawiły się na gdyńskich drogach i chodnikach kilka lat temu. Zainteresowanie tym środkiem transportu wciąż rośnie. W ostatnim czasie nasiliło się jednak zjawisko porzucania ich „gdzie popadnie”.

Hulajnogi elektryczne są szybkie, wygodne, umożliwiają sprawne przemieszczanie się po mieście na krótkich, kilkukilometrowych dystansach. Problem jednak w tym, że ich użytkownicy po zakończeniu jazdy często parkują je w przypadkowych miejscach – na chodnikach czy na ścieżkach rowerowych. Przypominamy, że tego typu pojazdy powinny być pozostawione w miejscach, w których nie będą przeszkadzać innym użytkownikom dróg.

– Już w 2020 roku nawiązaliśmy ścisłą współpracę z operatorami i wypracowaliśmy porozumienia, które porządkują obecność pojazdów w przestrzeni miasta. Następnie korzystając z odpowiednich danych, wyznaczyliśmy około 3500 miejsc do parkowania dla hulajnóg – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju – Razem z operatorami pracujemy też nad stworzeniem „wirtualnych” parkingów dla hulajnóg elektrycznych – dodaje wiceprezydent.

Zachęcamy do tego aby zgłaszać hulajnogi blokujące przejście czy przejazd. Aby zgłosić taki przypadek należy skontaktować się ze Strażą Miejską lub operatorem:

  • Lime,
  • Tier,
  • Dott,
  • Bolt,
  • Quick.

Aby ułatwić dokonanie zgłoszenia w przypadku źle zaparkowanych pojazdów, operatorzy hulajnóg umieszczą na pojazdach informację ze sposobem kontaktu.

Korzystając z hulajnóg elektrycznych musimy pamiętać, że obowiązują nas określone zasady. Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest zobowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Zgodnie z prawem współdzielone hulajnogi można zaparkować i zostawić w wyznaczonych do tego miejscach lub tak, aby nie przeszkadzać innym uczestnikom ruchu:

  • jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni,
  • równolegle do krawędzi chodnika,
  • szerokość chodnika pozostawionego dla ruchu pieszych powinna być nie mniejsza niż 1,5 m.

Po nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym w maju 2021 roku, gdyńska Straż Miejska odholowuje nieprawidłowo zaparkowane, zagrażające bezpieczeństwu pojazdy na parking strzeżony.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: