Nowa „zebra” na ulicy Śląskiej

Przejście dla pieszych na ulicy Śląskiej

Dokładnie w wigilię 2019 roku gdyński Zarząd Dróg i Zieleni udostępnił naziemne przejście dla pieszych na ulicy Śląskiej. Beneficjentami nowego rozwiązania są przede wszystkim osoby mające problemy z poruszaniem się, opiekunowie z dziećmi w wózkach oraz seniorzy. Co ważne, zlokalizowany obok tunel nadal będzie dostępny dla pieszych.

Długo wyczekiwana “zebra” powstała dzięki dofinansowaniu z Budżetu Obywatelskiego 2018. Jednak realizacja tego projektu okazała się bardziej złożona i wymagała wykonania kompleksowej przebudowy rejonu skrzyżowania ulic Nowogrodzkiej/Podolskiej ze Śląską.

To kolejna inwestycja z Budżetu Obywatelskiego premiująca pieszych mieszkańców Gdyni. Jest ona zgodna z naszą księgą Standardów Dostępności, co znaczy, że uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Za łączną kwotę prawie 220 tysięcy złotych wybudowaliśmy przejście dla pieszych, które posiada odwodnienie, energooszczędne oświetlenie oraz sygnalizację świetlną. A co najważniejsze jest bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem dla mieszkańców – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Nowe przejście powstało na wysokości skrzyżowania ulic Śląskiej z Nowogrodzką/ Podolską. W tym rejonie znajdują się liczne sklepy, punkty usługowe, siedziba Wydziału Edukacji UM Gdyni, przychodnia zdrowia oraz przystanek autobusowy. Przejście to jest też elementem ciągu pieszego łączącego Działki Leśne ze Śródmieściem.

Projekt tego przejścia powstał po to, aby polepszyć komunikację mieszkańców Działek Leśnych ze Śródmieściem. Jako młoda mama z dziećmi i wózkiem miałam wielokrotnie problem z pokonaniem tunelu. Nowe przejście jest też odpowiedzią na potrzeby osób starszych, które teraz mogą bezpieczniej i wygodniej pokonać ulicę Śląską – wyjaśnia Katarzyna Anielska, radna dzielnicy Działki Leśne, która wspólnie z Maciejem Zielonką była współinicjatorką tego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego .

Zgodnie z dokumentacją projektową gdyński Zarząd Dróg i Zieleni zadbał o wszystkie elementy tej inwestycji – Chodniki zostały przebudowane zgodnie ze Standardami Dostępności. Zastosowaliśmy kostkę kamienną, betonową oraz płyty fakturowane, które ułatwiają komunikację osobom niedowidzącym i niewidomym. Wymieniliśmy również krawężniki na łukach w rejonie przejścia – tłumaczy inż. Tomasz Delekta, który nadzorował te inwestycję z ramienia Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. W pasie rozdziału powstał szeroki na 2 metry i długi na 8 metrów azyl. Dodatkowo zyskał on oznakowanie w postaci znaków D-6 (przejście dla pieszych). Przy przejściu poprowadzono przyłącze energetyczne i zamontowano dwie lampy z energooszczędnymi oprawami LED. Nowa „zebra” wymagała również przebudowy sygnalizacji świetlnej. Rejon skrzyżowania zyskał łącznie 6 sygnalizatorów, z czego 2 sztuki dedykowano pojazdom wyjeżdżającym z ulicy Nowogrodzkiej i Podolskiej. Pracują one w trybie ostrzegawczym, informując kierowców o pieszych na przejściu.

Warto podkreślić, że w ramach całej inwestycji przeprowadzono też bardzo istotne prace podziemne, dzięki którym przejście ma przebudowaną kanalizacją deszczową. Jej koszt to ok. 25 tys. złotych. Wykonano dwa dodatkowe wpusty uliczne wraz z przykanalikami o łącznej długości prawie 20 metrów, które zapewnią właściwe odwodnienie przejścia. Będą „przechwytywać” wody opadowe i zminimalizują ich ilość na przejściu, co w efekcie polepszy komfort i bezpieczeństwo pieszych.

Zadowolenia z powstania przejścia nie ukrywa też Barbara Marchwicka, Pełnomocnik Prezydenta ds. Przestrzeni Publicznych, która podkreśla – Do tej pory przez ul. Śląską, tj. na dł. niemal 1,5 km, można było przejść w poziomie terenu jedynie na wysokości Wzgórza św. Maksymiliana. Kolejne przejście było dopiero na Grabówku. To utrudnia poruszanie nie tylko osobom o ograniczonej mobilności, ale np. rodzicom z wózkami dziecięcymi czy osobom z zakupami. Dodatkowe, wygodne i dobrze oświetlone przejście piesze oczywiście nie rozwiązuje kolejnych problemów z dostępnością i „zszyciem” miasta. Tym niemniej, w szerszym kontekście, to bardzo dobra oddolna inicjatywa.

 

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu