Nowe przejścia dla pieszych na ul. Władysława IV

W tych lokalizacjach powstana nowe przejścia // fot. mat.pras.

Ulica Władysława IV należy do głównych arterii Gdyni. Stanowi ona ważny element układu komunikacyjnego dla transportu zbiorowego, bo przebiegają przez nią prawie wszystkie linie autobusowe łączące centrum z dzielnicami.  To także popularny ciąg pieszy, który codziennie pokonują zarówno pasażerowie komunikacji miejskiej, jak i piesi mieszkańcy. I właśnie z myślą o ich komforcie i bezpieczeństwie na ulicy Władysława IV powstaną dodatkowe „zebry”. To kolejna „piesza” inwestycja w ramach projektu „KLIMATyczne Centrum”.

Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni właśnie ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej przejść dla pieszych wraz z sygnalizacją świetlną na północnym wlocie skrzyżowania ulicy Władysława IV z ulicą Obrońców Wybrzeża oraz na południowym wlocie skrzyżowania ulicy Władysława IV z ulicą Armii Krajowej wraz z dedykowanym oświetleniem.

– Nie zwalniamy tempa prac i rozpoczynamy nowe zadania w ramach „KLIMATycznego Centrum”. Tym razem szukamy projektanta dwóch nowych przejść dla pieszych. Inwestycja ta jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, ale też wpisuje się w naszą strategię rozwijania udogodnień dla pieszych. Dzięki nowym, wyposażonym w sygnalizację i oświetlenie, „zebrom” piesi oraz pasażerowie gdyńskiej komunikacji zbiorowej będą mogli łatwiej i bezpieczniej poruszać się w obrębie wlotów ruchliwych skrzyżowań na ul. Władysława IV – zapewnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Nowe przejścia dla pieszych będę z pewnością użytkowane nie tylko przez pasażerów komunikacji miejskiej, ale też mieszkańców korzystających m.in. ze zlokalizowanych w ich obrębie przychodni lekarskich czy lokali usługowych. Warto podkreślić, że w tych destynacjach funkcjonują już „zebry” działające w oparciu o sygnalizatory, a nowe przejścia powstaną równolegle do nich.

– Realizacja przejść dla pieszych, a w szczególności przejścia na wlocie z ul. Armii Krajowej, jest mocno oczekiwana przez mieszkańców dzielnicy Śródmieście. Poruszając się pomiędzy przystankami autobusowymi muszą pokonywać aż dwa przejścia, co znacząco wydłuża dotarcie na czas na zaplanowany autobus. Mam więc nadzieję, że nowe piesze udogodnienia zostaną z entuzjazmem przyjęte przez mieszkańców oraz pasażerów gdyńskiej komunikacji – podkreśla Elżbieta Raczyńska, radna miasta Gdyni oraz była przewodnicząca dzielnicy Śródmieście.

Firmy zainteresowane przygotowaniem dokumentacji projektowej mogą składać swoje oferty do 2 lipca br. Gdyński ZDiZ przeznaczył na wykonanie tego zadania prawie 56 tysięcy złotych. Sprawne wyłonienie projektanta i wykonanie dokumentacji pozwoli na ogłoszenie kolejnego przetargu na prace wykonawcze.

KLIMATyczne Centrum to szereg inwestycji, które zmienią przestrzeń miejską w bardziej przyjazną dla mieszkańców. Bezpieczne przejścia dla pieszych, trasy rowerowe, miejsca relaksu w otoczeniu zieleni. Plan KLIMATycznego Centrum obejmuje lata 2020-21, a przewidziany budżet wynosi 18 milionów złotych.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: