Nowe tablice informacji pasażerskiej

Tablica informacji pasażerskiej // fot. ZDiZ

Dobre wieści dla pasażerów podróżujących gdyńskimi autobusami i trolejbusami. Przystanki „Stawna 01” na Witominie oraz „Węzeł Franciszki Cegielskiej 04” wzbogaciły się o nowe tablice wyświetlające rozkłady jazdy i komunikaty. To kolejna infrastruktura poprawiająca standard gdyńskiego transportu zbiorowego.

Tablica na przystanku o nazwie „Stawna 01” jest inwestycją zrealizowaną w ramach Budżetu Obywatelskiego. Została ona wyprodukowana zgodnie z przyjętym dotychczas standardem dotyczącym kolorystyki, wymiarów, wielkości i koloru znaków oraz funkcjonalności. Z kolei na przystanku o nazwie „Węzeł Franciszki Cegielskiej 04” została wykorzystana tablica pierwotnie funkcjonująca przy ul. Morskiej.

– Coraz więcej gdyńskich przystanków doposażamy w tablice informacji pasażerskiej, które działają w oparciu o dane z systemu Tristar. Mamy ich łącznie 67 sztuk oraz 4 dynamiczne rozkłady w formie e-papieru. Wiemy, że pasażerowie bardzo cenią tego typu udogodnienia, bo otrzymują informacje o rzeczywistych czasach odjazdów autobusów i trolejbusów. Tablice wyświetlają też ważne komunikaty związane z transportem publicznym, co ułatwia zaplanowanie podróży – tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Warto wiedzieć, że lokalizacje tablic informacji pasażerskiej uzgadniają inżynierowie gdyńskiego zespołu Tristar we współpracy z Zakładem Komunikacji Miejskiej – Przy wyborze kierujemy się wskaźnikami takimi jak liczba osób korzystających z danego przystanku, poziom ryzyka zakłóceń w ruchu pojazdów komunikacji miejskiej w danej lokalizacji czy dostęp do infrastruktury systemu lub źródeł zasilania – wyjaśnia Maciej Bodal, kierownik Referatu Sygnalizacji świetlnej i Planowania Transportu w gdyńskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

Wnioski o zamontowanie nowych tablic kierują również przedstawiciele Rad Dzielnic, pasażerowie oraz mieszkańcy np. w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wnioski te rozpatrywane są z uwzględnieniem ww. czynników. Ponadto każdorazowo montaż tablicy poprzedza postępowanie przetargowe na projekt takiej inwestycji i jej wykonanie.

Średni koszt zaprojektowania i zamontowania tablicy kształtuje się w okolicy 100 000 zł. Cena uwzględnia wykonanie projektu, kanalizacji kablowej, złącza elektrycznego, urządzeń sieciowych, zakup tablicy wraz z konstrukcją wsporczą. Koszt takiej inwestycji zawiera też prace związane z odtworzeniem nawierzchni i prace informatyczne polegające na jej integracji z systemem.

Przypomnijmy, że jeszcze w tym roku 9 kolejnych zatok przystankowych zyska tablice informacji pasażerskiej. Będą to przystanki o nazwach:

  • Węzeł Żołnierzy Wyklętych 01/ul. Morska, kierunek Śródmieście
  • Węzeł Żołnierzy Wyklętych 02/ul. Morska, kierunek Cisowa
  • Zamenhofa/ul. Morska, kierunek Cisowa
  • Hutnicza Estakada 01/Estakada Kwiatkowskiego kierunek Morska
  • Hutnicza Estakada 02/Estakada Kwiatkowskiego kierunek Obłuże
  • Hutnicza Estakada 04/Hutnicza kierunek Rumia
  • Wiejska 01/ul. Morska, kierunek Śródmieście
  • Wiejska 02/ul. Morska, kierunek Cisowa
  • Kilińskiego 02/ul. Władysława IV, kierunek Wzgórze Świętego Maksymiliana

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu