Nowe życie gdyńskich ławek

Zmodernizowane ławki miejskie na bazie PKA oraz ustawione przez pracowników PKA wzdłuż ul. Dąbka // fot. ZDiZ, PKA

Ławki miejskie to ważny element gdyńskich parków, skwerów, ale też tras rowerowych i deptaków. Są one pożądanym meblem, który integruje, sprzyja rozmowom i relaksowi, ale przede wszystkim zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni utrzymuje 2 563 ławki na terenie całego miasta, a dzięki inicjatywie kierowców z Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej liczba ta powiększy się.

Pandemia koronawirusa spowodowała izolację i zmusiła mieszkańców do pozostania w domach. Jednak część pracowników gdyńskich firm nadal regularnie uczęszcza do pracy. Wymogi i obostrzenia m.in. do zachowania 2-metrowego dystansu spowodowała też zmiany na terenie zakładów pracy. Aby utrzymać wymagane odległości pomiędzy pracownikami szczególnie podczas przerw w pracy, Zarząd Przedsiębiorstwa Komunikacji Autobusowej wpadł na niecodzienny pomysł. Zmodernizował nieużywane i zniszczone ławki, które przekazał im gdyński ZDiZ. Teraz nowo wyremontowane ławki służą nie tylko kierowcom na bazie PKA, ale i mieszańcom dzielnicy Pogórze.

– To modelowy przykład współpracy na linii jednostki miejskie – rady dzielnic. Dzięki pracy i zaangażowaniu pracowników PKA, mieszkańcy będą mogli korzystać ze świeżo odnowionych ławek. Cieszę się bardzo, że dyrektorzy miejskich spółek i radni dzielnic potrafią łączyć siły dla dobra gdynian, nawet w niełatwym czasie pandemii – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Obecnie na terenie bazy PKA przy ul. Platynowej 19 na Pogórzu znajduje się 8 zmodernizowanych ławek, z czego 5 z nich aktywnie wykorzystują pracownicy.

– W pierwszej kolejności chcieliśmy zadbać o zachowanie bezpiecznych stref podczas przerw naszych kierowców. Niestety na terenie naszej bazy nie posiadaliśmy wystarczającej ilości ławek. Postanowiliśmy więc pozyskać z ZDiZ zniszczone i nieużywane ławki. Następnie własnymi siłami doprowadziliśmy je do pierwotnego stanu i teraz wyglądają jak nowe, a co najważniejsze są chętnie wykorzystywane przez naszych pracowników. Kilka ławek z charakterystycznym logo PKA postanowiliśmy przekazać mieszkańcom Pogórza. Zostały ustawione wzdłuż ul. płk. Dąbka – wyjaśnia Lech Żurek, Prezes PKA.

W uzgodnieniu z Radą Dzielnicy Pogórze ławki zamontowano przy ciągu pieszym na ul. Dąbka, w okolicach Galerii Szperk. Wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Pogórze, pani Agnieszka Pstrągowska, nie kryje radości – Jeżdżąc na rowerze wzdłuż ulicy płk. Dąbka zauważyłam, że rozstawione tam ławki znajdują się w dużych odległościach. Dlatego też trzy nowe ławki idealnie wypełnią tę przestrzeń. Będą doskonałym i wygodnym miejscem wypoczynku dla seniorów, osób robiących zakupy oraz spacerowiczów.

Teraz gdyński Zarząd Dróg i Zieleni zadba o ustawienie koszy na odpady przy każdej nowo zamontowanej ławce.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu