Nowy sprzęt pomiarowy pomoże w pracy inżynierom

Urządzenie pomiarowe GPS/RTK

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni w ostatnim czasie nabył specjalistyczne urządzenie pomiarowe GPS/RTK. Sprzęt umożliwia dokładny pomiar współrzędnych punktu w oparciu o sygnały satelitarne i sieć RTK.

Sprzęt umożliwia precyzyjne mapowanie i pozycjonowanie z dokładnością co do centymetra, co jest niezbędne w przypadku prac realizowanych przez Zarząd Dróg i Zieleni. Narzędzie umożliwi dokładne pomiary oraz pozwoli między innymi na bieżąco nadzorować prawidłowość wykonanych prac.

– Urządzenie, z którego będą codziennie korzystać inżynierowie z Zarządu Dróg i Zieleni zdecydowanie usprawni ich pracę. Pomiary będą dokładniejsze, a samo ich wykonanie będzie szybsze i łatwiejsze. Dzięki temu zwiększy się wydajność pracy jednostki – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni, ds. rozwoju.

Pracownicy Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni przeszli już specjalne szkolenie z obsługi nowego sprzętu.

– To najszybszy odbiornik GNSS na rynku, dodatkowo posiada technologię wizualnego pozycjonowania – ma wbudowaną kamerę w odbiornik, która daje możliwość pomiaru punktów na obrazach, dzięki czemu można zmierzyć np. powierzchnię reklam bez konieczności zbliżania się. Możliwy jest również pomiar brył, np. skarp przy drogach lub inwentaryzacji pryzmy soli – mówi Michał Felon dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni – Urządzenie, dzięki wbudowanemu pochyłomierzowi, umożliwia zmierzenie punktów trudno dostępnych – dodaje dyrektor ZDiZ.

Z nowego sprzętu, do wszelkiego rodzaju pomiarów, będą korzystać wszyscy pracownicy terenowi Zarządu Dróg i Zieleni, między innymi Samodzielny Referat Ewidencji Dróg i Obiektów Inżynierskich, Samodzielny Referat Utrzymania Dróg i Obiektów Inżynierskich, Referat Zajęć Pasa Drogowego, a nawet Dział Płatnego Parkowania.

ZDiZ przygotowuje się do kompleksowej inwentaryzacji – dzięki sprzętowi możliwe będzie dokładnie namierzenie i naniesienie na mapy wszystkich elementów infrastruktury drogowej i elementów małej architektury.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: