Odbudowa przepustu Janka Wiśniewskiego

Odbudowa przepustu Janka Wiśniewskiego

Prace związane z remontem przepustu Janka Wiśniewskiego wchodzą w kolejny etap. Wykonano już potrzebne roboty rozbiórkowe i wykonawca przystąpił do najważniejszej części – czyli odbudowy.

Umowę na odbudowę przepustu na rzece Chylonce pod jezdnią ulicy Janka Wiśniewskiego Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni wspólnie z Zarządem Morskiego Portu Gdynia podpisał w grudniu 2021 r. Inwestycja zakłada odbudowę przepustu i jezdni wraz z infrastrukturą drogową. W czerwcu 2019 roku przepust oraz korpus drogi w obrębie nasypu wlotowego uległy uszkodzeniu. Przyczyną były obfite opady deszczu, przez które wezbrały wody rzeki Chylonki. Rejon przepustu został wtedy zamknięty. Uszkodzenia były bardzo duże, dlatego też inwestycja wymagała wielu ustaleń i pozwoleń.

– W ostatnich tygodniach wykonawca zakończył zabezpieczenie przepustu tzw. ścianką szczelną i przeprowadził rozbiórkę jego części. Dopiero po zakończeniu tych prac można było przystąpić do finalnego etapu inwestycji. Obecnie trwają prace konstrukcyjne, które są częścią odbudowy przepustu – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zadaniem wykonawcy jest:

  • rozbiórka uszkodzonej konstrukcji drogi, skarp oraz samego przepustu (cała szerokość jezdni ul. J Wiśniewskiego nad przepustem, zatoka postojowa, konstrukcja schodów rewizyjnych),
  • odbudowa przepustu na odcinku prawie 10 metrów,
  • odbudowa ścian wlotowych oraz muru oporowego utrzymującego zatokę postojową,
  • odbudowa zatoki postojowej oraz jezdni ul. Janka Wiśniewskiego,
  • odbudowa skarp.

Miejsce awarii znajduje się na styku działek gminy oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia SA, dlatego zawarliśmy stosowne porozumienie. Zarząd Morskiego Portu Gdynia partycypuje w kosztach realizacji tej inwestycji, która jest kluczowa ze względu na odbywający się tą drogą tranzyt do portu. To inwestycja ważna zarówno dla mieszkańców północnych dzielnic, ale i dla portu – mówi Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

W trakcie prac Energa Oświetlenie sp. z o.o. odbuduje także swoje linie kablowe znajdujące się nad przepustem.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze: