Plac zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego będzie przebudowany

Tak wygląda obecnie plac zabaw przy Gryfa Pomorskiego// fot. Piotr Szpajer

Sześć firm chce przygotować dokumentację projektową na modernizację popularnego miejsca zabaw na Wielkim Kacku. Mieszkańcy Fikakowa mają wielką nadzieję na jego przebudowę, bo pragną, aby przestrzeń ta na nowo bawiła i integrowała starszych i młodszych gdynian. To kolejny plac zabaw, który przejdzie metamorfozę dzięki Budżetowi Obywatelskiemu.

Plac zabaw, o powierzchni prawie 1100 m2, jest ważnym punktem dzielnicowych spotkań. Wraz z boiskiem i siłownią zewnętrzną tworzy obecnie chętnie odwiedzany kompleks rekreacyjny dla starszych i młodszych mieszkańców. Niestety większość zabawowych urządzeń drewnianych najlepsze lata ma już za sobą, przez co nie są już tak atrakcyjne i bezpieczne. Dlatego też dwie mieszkanki osiedla – panie Marta Śmiechowska oraz Paulina Szuflitowska zdecydowały się złożyć wspólny projekt na gruntowną przebudowę tego dzielnicowego punktu integracji.

Ponad 450 tysięcy złotych będzie kosztowała modernizacja placu zabaw przy ulicy Gryfa Pomorskiego. To spory budżet, który pozwoli nam na zaprojektowanie i wykonanie w tej lokalizacji stref integracji i zabaw dla starszych i młodszych. Będzie to kolejna bezpieczna, miejska przestrzeń, która dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, zapewni najmłodszym gdynianom możliwość ruchu, zabawy i rekreacji na świeżym powietrzu – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Tak obecnie wyglada przestrzeń placu zabaw przy ulicy Gryfa Pomorskiego// fot. Piotr Szpajer

Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni założył, że koszt wykonania dokumentacji projektowej nie powinien przekroczyć kwoty 13.732,95 złotych brutto. Chęć przygotowania tejże dokumentacji zgłosiło sześć firm projektowych:

  • Outside Studio Projektowe Natalia Paja – 5 290 zł.
  • Arqiteka Biuro Projektowe  Marta Kulik – 8 608,77 zł.
  • LandAR Projects Sp. z o.o. – 10 897,80 zł.
  • Indom Mieczysław Tkaczyk – 19 898,94 zł.
  • Małgorzata Piotrowicz – 15 300 zł.
  • Domino Studio Pracownia Architektoniczna – 14 000 zł.

Teraz ZDiZ dokona dokładnej analizy i weryfikacji wszystkich złożonych ofert. Wybrany projektant lub biuro projektowe będzie miało maksymalnie 90 dni, od daty podpisania umowy, na przygotowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej. Dokumentacja ta powinna uwzględniać pomysły i wytyczne wnioskodawczyń. Zgodnie z ich wizją nowy plac ma zawierać 3 strefy. Pierwsza z nich ma być dedykowana maluchom, które znajdą tam m.in. klasyczne huśtawki, piaskownice oraz inne aktywizujące urządzenia zabawowe. W strefie starszaka będzie można skorzystać z urządzeń sprawnościowych, z kolei w strefie relaksu nie zabraknie m.in. ławek i stolików. Nowy plac ma być przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wnioskodawczynie chcą również zachować na jego terenie jak najwięcej zieleni, która szczególnie w sezonie letnim będzie m.in. źródłem zacienienia.

– Od wielu lat plac zabaw przy ulicy Gryfa Pomorskiego pełni nie tylko funkcję zabawową, ale przede wszystkim integracyjną. To bardzo popularne miejsce dzielnicowych spotkań. Dlatego też modernizacja placu z pewnością będzie pozytywnie odebrana przez małych i dorosłych mieszkańców Wielkiego Kacka – mówi Stanisław Borski, radny Miasta Gdyni.

Cieszy nas fakt, że proces realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego 2019 w zakresie przebudowy placu zabaw na Fikakowie przebiega w takim tempie. Perspektywa ukończenia tego zadania jeszcze w tym roku stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia pozytywnego odbioru Budżetu Obywatelskiego. To ważne, aby mieszkańcy postrzegali Budżet Obywatelski jako skuteczny instrument do realizacji oddolnych inicjatyw społecznych w dzielnicy – zapewnia Piotr Szpajer, przewodniczący Rady Dzielnicy Wielki Kack.

Warto podkreślić, że zgodnie z procedurami każdy nowy projekt przestrzeni zabaw i rekreacji jest konsultowany na etapie koncepcji projektowej, a potem projektu budowlanego z wnioskodawcą, Wydziałem Ogrodnika Miasta, Ekspertem ds. Dostępności miasta Gdyni – Staramy się, aby nasze gdyńskie place zabaw były wyposażone w ciekawe urządzenia o różnorodnych funkcjach, a jednocześnie były dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dbamy też o stosowanie zróżnicowanych nawierzchni. Są to nie tylko syntetyki, ale nawierzchnie z materiałów naturalnych, które urozmaicają bodźce dotykowe dzieci. Wszystkie te aspekty będą brane pod uwagę również podczas projektowania dokumentacji na przebudowę placu na Fikakowie – podkreśla Urszula Kubicka – Formela, która nadzoruje realizację tej inwestycji z ramienia gdyńskiego ZDiZ.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu