Plac zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego po nowemu

Tak obecnie wygląda rejon placu przy ul. Gryfa Pomorskiego // fot. ZDiZ

Mamy dobre wiadomości dla małych mieszkańców Wielkiego Kacka. Popularny plac zabaw przy ul. Gryfa Pomorskiego zostanie zmodernizowany. To kolejna dzielnicowa inwestycja, która będzie sfinansowana ze środków Budżetu Obywatelskiego. 9 marca br. nastąpi otwarcie ofert firm zainteresowanych przeprowadzeniem tej przebudowy.

Plac zabaw, o powierzchni ponad 1000 m2, zlokalizowany jest w sąsiedztwie wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej osiedla Fikakowo. Wokół niego znajduje się również boisko i siłownia „pod chmurką”. To sprawia, że ten dzielnicowy kompleks tętni życiem i przyciąga mieszkańców niemalże w każdym wieku. Potencjał jego modernizacji dostrzegły pani Marta Śmiechowska oraz Paulina Szuflitowska. Wspólnymi siłami zdecydowały się zawalczyć o głosy mieszkańców podczas Budżetu Obywatelskiego 2019.

– Zapowiada się bardzo pracowity sezon modernizacyjny na gdyńskich placach zabaw. To kolejna nasza inwestycja, realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Każda tego typu realizacja spotyka się z dużym entuzjazmem mieszkańców. Zyskują oni nowoczesne, przyjazne, estetyczne i przede wszystkim bezpieczne miejsce spotkań i integracji. Będzie to znakomite dopełnienie funkcjonującego tu kompleksu sportowego. Liczymy na sprawne wyłonienie wykonawcy robót, bo maluchy z utęsknieniem czekają na nowe, fantastyczne urządzenia zabawowe – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wieloletnia eksploatacja urządzeń zabawowych oraz warunki atmosferycznych sprawiły, że plac nie zachęca już do odwiedzin. Wizja lokalna potwierdziła, że stan użytkowy i estetyczny nie odpowiada dostatecznie istniejącym wymaganiom użytkowania tej przestrzeni oraz nie spełnia gdyńskich standardów dostępności. Dlatego też projektantka przebudowy zadbała nie tylko o bezpieczne wyposażenie, ale też pozostałe elementy, dopasowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Stare urządzenia zabawowe i elementy małej architektury mają być zdemontowane. Plac zabaw zostanie wyposażony w urządzenia umożliwiające prowadzenie różnorodnych form zajęć ruchowych, a w szczególności pokonywanie przeszkód, wspinanie, czworakowanie, przeskoki, przeploty i zwisy. Dzieci w różnych grupach wiekowych będą miały do dyspozycji  następujące urządzenia:

 • Bujaki sprężynowe
 • Stolik ogrodniczy
 • Piaskownicę modułową z wkładem Dino
 • Zestaw zabawowy
 • Równoważnię
 • Zestaw 5 huśtawek (siedzisko bocianie gniazdo, „deseczka”, kubełkowe)
 • Karuzelę na sprężynie
 • Obrotową rolkę
 • Zestaw sprawnościowy
 • Słupek gumowy (różne wysokości)
 • Sześcian gumowy
 • Figurę gumową
 • Gry podwórkowe

– Po raz kolejny środki finansowe z Budżetu Obywatelskiego umożliwią ważną, jakościową metamorfozę najbliższego otoczenia. Przebudowa tego placu zabaw to świetny przykład na to, że mobilizacja wnioskodawców oraz aktywność podczas głosowania przynosi wymierne korzyści. Plac przy ul. Gryfa Pomorskiego był pierwszym w Gdyni integracyjnym miejscem zabaw – dostosowanym do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki obecnej inwestycji zmieni się nie tylko wygląd międzyblokowej przestrzeni, ale zostanie co ważne zostanie przywrócona naturalna, integracyjna funkcja tego miejsca zabaw. Będzie to kolejna, ogólnodostępna strefa aktywności dla dzieci w różnych grupach wiekowych – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W ramach przebudowy placu zabaw zmienią się też wszystkie jego nawierzchnie. Znajdzie się tu nawierzchnia poliuretanowa, żwirowa, utwardzona z kostki betonowej oraz trawiasta.  Projekt zakłada m.in. demontaż 60 m² nawierzchni betonowej tworzącej ciąg pieszy, wyznaczenie nowej trasy chodnika oraz wybetonowanie placu na pozostawienie wózka czy roweru. Wszystkie te elementy mają sprzyjać przyjaznej komunikacji i dostępie do przestrzeni zabaw opiekunom z wózkami oraz osobom z niepełnosprawnościami. Teren ma być wyposażony w ławki z oparciami i podłokietnikami, ławkę młodzieżową, kosze na odpady. Na terenie obiektu przewidziano również zmianę lokalizacji stojaków rowerowych. Wykonawca będzie też zobligowany do wymiany ogrodzenia placu.

– Każdy mieszaniec Wielkiego Kacka, a w szczególności osiedla Fikakowo, zna to miejsce zabaw. Jego lokalizacja sprawia, że jest ono bardzo chętnie odwiedzane. Dlatego też przebudowa doskonale wpisuje się w potrzeby i oczekiwania małych i dorosłych użytkowników tej przestrzeni. Projekt zakłada nie tylko wymianę wysłużonych urządzeń zabawowych, ale też zagospodarowanie zieleni, a nawet nowe nasadzenia, które zapewnią przyjemne warunki zabawy w sezonie letnim – podkreśla Stanisław Borski, radny Miasta Gdyni.

W tzw. strefie relaksu zostaną zainstalowane stoliki z ławkami i zadaszenie chroniące przed słońcem. Takie rozwiązania zapewni komfortowe warunki, szczególnie podczas upalnych, letnich dni. Dodatkowy cień zapewni nowa zieleń w postaci drzew liściastych (dwóch gatunków klonów) o rozłożystych koronach i szybkim poroście oraz pnączy samoczepnych przy projektowanej wiacie. Doboru roślin dokonano na podstawie istniejącego środowiska i uwzględnieniu funkcji rekreacyjnej i zabawowej tego terenu. Pozostałe rośliny w bezpośrednim sąsiedztwie placu są bezpieczne dla dzieci. Są nietoksyczne, nie drażniące błon śluzowych, nie wywołujące uczuleń i stanów zapalnych.

Projekt przebudowy nadzorowany jest przez referat ds. Małej Architektury Miejskiej gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Szacowany budżet tej inwestycji to ok. 460 000 zł.

 

 

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu