Pojazdy do mobilnych kontroli na ulicach Gdyni

Mobilne kontrole

Na ulicach Gdyni można spotkać już pojazdy służące do prowadzenia mobilnej kontroli w Strefie Płatnego Parkowania. To dwa, całkowicie elektryczne auta, które wraz z systemem oraz stacją ładowania dostarczył wybrany w przetargu wykonawca.

Mobilne kontrole będą się odbywać przy pomocy dwóch pojazdów wyposażonych w system kamer oraz laserowych czujników LIDAR. Są to pojazdy elektryczne, a więc przyjazne środowisku. Będą weryfikować, czy zaparkowane auta posiadają wniesioną opłatę, jeśli nie będzie ona wniesiona, informacja zostanie automatycznie przekazana do systemu nadzorczego SPP wraz z kompletem dokumentacji celem wystawienia zawiadomieniamówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni – Każdy samochód będzie kontrolowany dwukrotnie w odstępie kilku minut, aby uniknąć sytuacji, gdy kierowca dopiero zaparkował i dokonuje opłat w parkomacie lub elektronicznie – zaznacza dyrektor ZDiZ.

W przypadku braku opłaty, zawiadomienie trafi listownie do właściciela pojazdu. Na stronie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni poprzez panel „zawiadomienie plus” po podaniu numeru rejestracyjnego i numeru zawiadomienia kierowca będzie mógł sprawdzić zdjęcia swojego pojazdu oraz opłacić zawiadomienie przez internet. Przypominamy, że opłatę możemy wnieść również przelewem oraz w Biurze Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania przy ul. T. Wendy 15.

Samochody do mobilnej kontroli można już spotkać na ulicach Gdyni, obecnie trwa kalibrowanie systemu na potrzeby Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. Regularne kontrole za pomocą pojazdów rozpoczną się we wrześniu i obejmą cały obszar SPP. Szacujemy, iż dziennie mobilna kontrola zeskanuje ok. 9 tys. pojazdów.

– System e-kontroli SPP powinien rozpoznawać numery rejestracyjne pojazdów z prędkością niepowodującą utrudnień w ruchu miejskim i działać w każdych warunkach pogodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa system zapewni anonimizację wizerunku wszystkich osób i pojazdów, których sprawa nie będzie dotyczyć. Poza kontrolą opłat parkingowych, dane będą wykorzystywane do pomiaru czasów parkowania, rotacji parkujących pojazdów czy do określenia struktury wnoszonych opłat – dodaje Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Gdynia podpisała umowę na dostawę i trzyletni serwis samochodów z systemem do mobilnej kontroli pojazdów w Strefie Płatnego Parkowani w listopadzie 2021 roku. Dostarczone w ramach umowy dwa auta to elektryczne Nissany Leaf. Wykonawca poza pojazdami dostarczył stację do ich ładowania.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Najnowsze: