Pół miliona złotych na skrzyżowanie Morskiej z Warszawską

skrzyżowanie Morska-Warszawska

Gdynia po raz kolejny została beneficjetem Funduszu Dróg Samorządowych. Dziś w Gdańsku wiceprezydent Marek Łucyk podpisał umowę na półmilionowe dofinasowanie inwestycji związanej z przebudową skrzyżowania ulic Morskiej – Warszawskiej. W tym roku to już trzecia umowa z Wojewodą Pomorskim, w ramach których Gdynia realizuje wielomilionowe inwestycje.

Wcześniejsze dofinansowania umożliwiły przebudowę układu drogowego ul. Wiczlińskiej i ul. Filipkowskiego przy nowej szkole na Chwarznie – Wiczlinie (1 572 171 zł) oraz utworzenie kontrapasa autobusowego w ciągu ul. Chwarznieńskiej (2 008 391 zł).

– Konsekwentnie inwestujemy w infrastrukturę rowerową, ale nie zapominamy też o potrzebach pieszych mieszkańców naszego miasta. Dbamy o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu, szczególnie w obrębie ruchliwych skrzyżowań. Dlatego też kompleksowa przebudowa skrzyżowania ulicy Morskiej z Warszawską zapewni rowerzystom płynny przejazd z północnych dzielnic Gdyni do centrum miasta. Z kolei piesi uczestnicy ruchu zyskają ułatwienie w postaci naziemnego przejścia. Dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych zagwarantuje nam odpowiedni bufor kapitałowy na realizację tej inwestycji – tłumaczy Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Przypomnijmy, że w sierpniu br. gdyński Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił postępowanie przetargowe na przebudowę skrzyżowania ul. Warszawskiej i Morskiej w zakresie chodników z wyznaczeniem pasów ruchu dla rowerów i przejazdów dla rowerzystów przez ulicę Morską – Etap 1. Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma, której oferta niemalże dwukrotnie przewyższała założony budżet. Dlatego też nie została ona przyjęta.

– Dzięki półmilionowemu dofinansowaniu będziemy mogli nie tylko wykonać założone wcześniej prace dedykowane ruchowi rowerowemu. Doprojektujemy też funkcjonalności zabezpieczające ruch pieszy – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Przebudowa skrzyżowania ulic Morskiej z Warszawską ma usprawnić ciągłość rowerową z Chyloni, Leszczynek, Grabówka i Działek Leśnych do centrum miasta.

– To jedno z najbardziej newralgicznych skrzyżowań, które łączy kilka dzielnic. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że wojewoda docenił projektowany zakres. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze lepiej sprostać oczekiwaniom naszych mieszkańców, którzy w sposób bezproblemowy i bezpieczny będą mogli się dostać ze swoich dzielnic do miejsc pracy czy spędzania wolnego czasu – mówi Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic – Jest to również kolejny krok w lepszej dostępności w tym miejscu – co warte podkreślenia, trwają prace projektowe związane z budową windy przy ul. Morskiej, która ułatwi dotarcie na Dworzec Gdynia Główna – dodaje.

Sygnalizacja świetlna oraz wytyczenie na nim przejazdu umożliwi przedostanie się rowerem z jednej strony ul. Morskiej na drugą. Z kolei przejście dla pieszych będzie dużym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnościami, które nie mogą samodzielnie korzystać z tunelu łączącego ul. Warszawską z ul. Morską.

Podziel się z innymi tą wiadomością:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Najnowsze:

Close Menu